Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

3 Bumps

What is your weekly or monthly grocery budget for a family of three?

* 2 adults and a 2 year old.
* does this include TP, shampoo, laundry soap, etc?

Thanks!

Answer Question
 
Anonymous

Asked by Anonymous at 6:21 PM on Jan. 11, 2011 in Shopping

Answers (19)
  • Grocery to me means only food. Id have to say about $300 a month. Maybe more.
    Steph319

    Answer by Steph319 at 6:22 PM on Jan. 11, 2011

  • 2 adults and three kids. I spend about a hundred to hundred and twenty. I even save about seventy dollars with coupons and matching ads mostly at kroger.
    momindiana

    Answer by momindiana at 6:23 PM on Jan. 11, 2011

  • I have 3 adults and a 2 year old and I spend $150 a week on just food.
    mommytoJames512

    Answer by mommytoJames512 at 6:24 PM on Jan. 11, 2011

  • 2 adults, one 18 month old. 450.00 every two weeks. It includes toiletries, cleaners, food, etc.

    I live in Hawaii, and buy mostly organic.
    Razelda

    Answer by Razelda at 6:25 PM on Jan. 11, 2011

  • we spend roughly 70-100 weekly on those things, we have 2 adults and a 4 year old
    angevil53

    Answer by angevil53 at 6:40 PM on Jan. 11, 2011

  • WE are 2 adults 2 kids (6 and 3) our weekly budget is between 50-70 a week depending on the week. It was about the same when we only had one kids but after 2 we had o get more creative!
    But_Mommie

    Answer by But_Mommie at 6:41 PM on Jan. 11, 2011

  • Oh! that includes cleaning and toiletries.
    But_Mommie

    Answer by But_Mommie at 6:42 PM on Jan. 11, 2011

  • 2 adults & 2 kids at home full time (1 part time). I spend around $140 a week that includes shampoo, detergent,cleaning stuff etc.
    gemgem

    Answer by gemgem at 6:43 PM on Jan. 11, 2011

  • We have 2 adults and 1 9 yr old and we spend about $280.00 or so a month and that includes all cleaning items, shampoo, dog food
    Moms_Angels1960

    Answer by Moms_Angels1960 at 6:50 PM on Jan. 11, 2011

  • Between $80-$100 a week for 2 adults and a 6 year old boy. I can go cheaper if I needed to, but so far this amount works good for our budget and still get to eat the things that we like.

    JeremysMom

    Answer by JeremysMom at 6:59 PM on Jan. 11, 2011

Join CafeMom now to contribute your answer and become part of our community. It's free and takes just a minute.