Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

2 Bumps

how much do you spend on groceries every month and how many people does it feed??

 
LiLJeni

Asked by LiLJeni at 6:46 PM on Jan. 25, 2011 in Money & Work

Level 30 (44,491 Credits)
This question is closed.
Answers (21)
  • Average $250 a month for 4 adults, 1 teen boy, and 2 tweens. I'd say cost of food around here is average (gallon of milk is $3.29 - $3.59 full price).
    michiganmom116

    Answer by michiganmom116 at 6:48 PM on Jan. 26, 2011

  • $500 2 adults,1 child
    butterflyblue19

    Answer by butterflyblue19 at 6:48 PM on Jan. 25, 2011

  • $600 3people
    nicjon

    Answer by nicjon at 6:48 PM on Jan. 25, 2011

  • You know I haven't added it up But its probably around $1000 or more for a family of 4
    mommato2boys79

    Answer by mommato2boys79 at 6:49 PM on Jan. 25, 2011

  • Average 1.600.00 feeds 6 kids 6 adults
    my4boys2002

    Answer by my4boys2002 at 6:51 PM on Jan. 25, 2011

  • 300.00 for 4 :) im cheap
    mommaofemma

    Answer by mommaofemma at 6:52 PM on Jan. 25, 2011

  • $150 a week 2 adults, 1 teen, 1 child.
    gemgem

    Answer by gemgem at 6:54 PM on Jan. 25, 2011

  • Well this really depends on where you live as cost of living is different. In our area a gallon of milk is about 3.75 for reference. I feed 2 adults and a 5 and 3 year old for about $400 a month and that includes dog/cat food and toiletries.
    aeneva

    Answer by aeneva at 6:54 PM on Jan. 25, 2011

  • Family of 5. 3 kids, 2 adults. We spend about $200 a week. It equals out to about $800 a month, a little more some months when we have our quaterly Sams Club trips.
    mom23boys679

    Answer by mom23boys679 at 6:55 PM on Jan. 25, 2011

  • Not a clue... I just go to the store once a week, and I really don't know what I spend because I always end up going back for something I forgot...
    MrsLeftlane

    Answer by MrsLeftlane at 6:55 PM on Jan. 25, 2011