Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

Tutors or Learning Centers

My son needs a math tutor, How much do you spend on your tutors & how often do they go?
Have you ever tried sylvan or another learning center?
What was that experience like?

Answer Question
 
Mblessesd4x

Asked by Mblessesd4x at 5:34 PM on Mar. 2, 2011 in Tweens (9-12)

Level 12 (706 Credits)
Answers (5)
  • I worked for University Instructors. We worked through a contract at the school through funding by the NCLB. We charged $20 an hour otherwise.
    gemgem

    Answer by gemgem at 5:37 PM on Mar. 2, 2011

  • I had my child at a Huntington Learning Center for 9 months. He did A+ work there but it did not transfer over into the classroom setting. It was a total waste of $4,000.
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 5:57 PM on Mar. 2, 2011

  • When I tutor, I charge $10 per hour, but I know that it can be a LOT higher. I have never used a learning center before. One thing I think I would like about tutoring over a learning center is the level of customization you get with a tutor...they will go at your child's pace and abilities, and you will get more time focusing on your own child's individual problem areas.

    I'm sure neither would "hurt", I would call both and see what they offer.
    Mom-2-3-Girlz

    Answer by Mom-2-3-Girlz at 6:23 PM on Mar. 2, 2011

  • My son goes to Sylvan and has gone from flunking 4 classes to passing ALL of his classes in less than 2 months. It is well worth the $300 a month that I am spending. At Sylvan he goes at his level and pace, they work on homework and projects with him and meet with me regularly to talk about his progress. If he wasn't at Sylvan he would have flunked the first semester of his freshman year of high school.
    tyfry7496

    Answer by tyfry7496 at 1:33 PM on Mar. 3, 2011

  • I am not sure how much they cost you can do a search and try to find one that is compilable to what you want to pay
    Christmaslver68

    Answer by Christmaslver68 at 11:16 AM on May. 16, 2011

Join CafeMom now to contribute your answer and become part of our community. It's free and takes just a minute.

Next question in Tweens (9-12)
My sons battle with math

Next question overall (Beauty & Style)
Nails

close Join now to connect to
other members!
Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN