Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

1 Bump

How much should we spend on groceries?

For food for the entire 7 day week(b/l/d) plus snacks, plus toiletries, how much would you expect a family of 2 adults(one pregnant) and one toddler to spend on groceries a week/month? Why?

Answer Question
 
NCmommie421

Asked by NCmommie421 at 10:10 AM on Apr. 8, 2011 in Money & Work

Level 7 (162 Credits)
Answers (25)
  • Not much. I have 4 growing kids and a husband (so 6 of us) and I can do all that on as little as $100 a month some months, but up to $400/month. I would hope you could do it on $100 or less per week.
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 10:12 AM on Apr. 8, 2011

  • where do you shop? do you use any coupons/sales?
    NCmommie421

    Comment by NCmommie421 (original poster) at 10:13 AM on Apr. 8, 2011

  • We are just two adults here. Kids are grown and out of the house. We spend $400-$800 a month on just us.
    vbruno

    Answer by vbruno at 10:14 AM on Apr. 8, 2011

  • I think a reasonable amount would be $75/week but you could go way higher or lower depending on what you like to eat and whether or not you shop sales, clip coupons, etc. I spend around $100/week on my family of 7 and we eat pretty good off of that, but I definitely shop smart! It just depends on your budget and what works for you.
    missanc

    Answer by missanc at 10:15 AM on Apr. 8, 2011

  • I would say no more than $80 a week if you watch sales at ALL. I do 2 adults, 2 children, and I'm pregnant for $80 a week and with coupons and planning, I could get that down to about $50/wk if I had to.
    Mom-2-3-Girlz

    Answer by Mom-2-3-Girlz at 10:23 AM on Apr. 8, 2011

  • Whatever YOU are comfortable spending. Prices vary from region to region so what someone can spend in the Midwest will not get someone living in New York the same things.
    tyfry7496

    Answer by tyfry7496 at 10:23 AM on Apr. 8, 2011

  • "For those just starting out in the frugal lifestyle, I recommend they start with $15 per person per week."
    http://www.stretcher.com/stories/00/000612b.cfm

    holy crap that is CRAZY^ that would be 45/wk for all three of us. idk if thats including things other than just food(razors, toilet paper, etc.) but that is CRAZY lol
    NCmommie421

    Comment by NCmommie421 (original poster) at 10:27 AM on Apr. 8, 2011

  • mom23girlz where do you get your coupons (paper or online, store of manufacturer?) & do you do a meal plan thing or what do you mean planning?
    NCmommie421

    Comment by NCmommie421 (original poster) at 10:28 AM on Apr. 8, 2011

  • With just DD and myself, we spend about $70 per week. I usually do not have time to clip coupons -- but would MAKE time if any stores offered triple coupons! :-)
    BaileysMom476

    Answer by BaileysMom476 at 10:31 AM on Apr. 8, 2011

  • We are a family of 5 and I spend about $150-$200 a week on groceries
    L0vingMy3Girls

    Answer by L0vingMy3Girls at 10:35 AM on Apr. 8, 2011

Join CafeMom now to contribute your answer and become part of our community. It's free and takes just a minute.