Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

3 Bumps

How much money do you spend a week on food and stuff for your house?

I added up today and I waist about $250.00 dollars a week and I dnt buy junk food att all. How about you?

 
vania_jmz

Asked by vania_jmz at 4:49 PM on Apr. 11, 2011 in Money & Work

Level 12 (780 Credits)
This question is closed.
Answers (15)
  • Im going to take a guess at it because we usually do it every two weeks.. around 175-200 that's for a family of 4 plus stuff for my hubby to take to work
    mommato2boys79

    Answer by mommato2boys79 at 12:07 AM on Apr. 12, 2011

  • $80-$90 a week on food, cleaning products, pet supplies and toiletries.
    But_Mommie

    Answer by But_Mommie at 4:52 PM on Apr. 11, 2011

  • forgot to add, family of four plus 2 cats a dog a tree frog
    But_Mommie

    Answer by But_Mommie at 4:53 PM on Apr. 11, 2011

  • Well we purchased a whole pig (processed, wrapped, etc) for $300 - so that takes care of our main meats for a year. I spent $130 at Sams the other day (my 1x month go) and 85$ at the grocery. I will have to go back in 2 weeks for milk and possibly eggs. I have a family of 4 for our regular meals.....I'm not a big name brand shopper so that helps out alot....and I am not afraid of the "clearance cart" :)
    brypmom

    Answer by brypmom at 4:53 PM on Apr. 11, 2011

  • i spend $125 to $175 every two weeks on food. other essentials about another $100
    lucky35

    Answer by lucky35 at 4:51 PM on Apr. 11, 2011

  • I need to "pick up a few things" at the market yesterday which turned into $100. I had just spent over $100 last Sunday. So it looks like we spend about $100/week to support our family of five.
    Orionsgirl

    Answer by Orionsgirl at 4:51 PM on Apr. 11, 2011

  • between $80-150/wk. depends on how much i'm cooking/what i'm cooking, and whether we're completely out of cleaners/non-food items.
    dullscissors

    Answer by dullscissors at 4:52 PM on Apr. 11, 2011

  • i spend ever 3 weeks 249.00 for food
    dutchcanadain

    Answer by dutchcanadain at 4:54 PM on Apr. 11, 2011

  • I can't really give a good #........ we might spend $50 on a "meal" but it turns into 4 dinners and 3-5 lunches. I buy name brand detergent, though, and it's VERY expensive these days. Also my son needs a meal and a snack sent to school each day and I have an addiction to those wet Lysol wipes..... I'd say on avg a week we maybe spend $200ish.... sometimes less. Sometimes lots more. Family of 4 +1 cat
    hibbingmom

    Answer by hibbingmom at 4:56 PM on Apr. 11, 2011

  • I would say about 125-50 a week, 3 people 1 dog, 1 cat!
    kimigogo

    Answer by kimigogo at 5:03 PM on Apr. 11, 2011