Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

1 Bump

So i have 40$ to make easter baskets for 5 kids...

help! where to look? i think the dollar store is even too much. maybe goodwill? what to put in them?

Answer Question
 
cassie_m

Asked by cassie_m at 3:53 PM on Apr. 21, 2011 in General Parenting

Level 20 (8,331 Credits)
Answers (25)
  • Make summer baskets with flip flops, shorts, shades and a beach toy. dollar store!
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 3:53 PM on Apr. 21, 2011

  • just get them one thing each. you don't have to fill a basket.
    febmom007

    Answer by febmom007 at 3:54 PM on Apr. 21, 2011

  • dollar store would be perfect if you go to the right one
    -lovingliam-

    Answer by -lovingliam- at 3:54 PM on Apr. 21, 2011

  • Dollar store.
    pinkdragon36

    Answer by pinkdragon36 at 3:54 PM on Apr. 21, 2011

  • Go to the Dollar store. It's the cheapest you will find. Good will? They dont sell baskets, plastic grass and hollow eggs do they?
    vbruno

    Answer by vbruno at 3:55 PM on Apr. 21, 2011

  • Dollar Store is cheaper than Goodwill and they have a great selection for kids. You can do it. Go take a look and get creative.
    fricky29

    Answer by fricky29 at 3:55 PM on Apr. 21, 2011

  • My daughter's preschool made the CUTEST easter baskets out of empty gallon water (or milk) containers. I would not have spent $15 on a basket if I had seen these first! If your interested, message me with your email and I will forward you a pic of them!
    BaileysMom476

    Answer by BaileysMom476 at 3:55 PM on Apr. 21, 2011

  • Do you have the baskets? If not walmart has plastic buckets for each and they are $1. So thats $5. You can do to dollar general if you have one and pick up plastic eggs, you get 12 for $1. so pick up 3, thats $3. Thats 7 eggs per basket. Fill them with jelly beans (around $2). Now youre up to $10. Buy them each a chocolate bunny, they are $1 at dollar general or walmart ($5 more), now your up to $15. Dollar tree has $1 toys like jump ropes you can get them one $1 toy each, thats $20. Get them two each and thats $25. The fake grass for it around $5. Thats $30 and you have $10 left over.
    gemgem

    Answer by gemgem at 3:56 PM on Apr. 21, 2011

  • Dollar Tree and maybe Good Will
    smurfyangel

    Answer by smurfyangel at 3:57 PM on Apr. 21, 2011

  • $1 baskets no grass, $1 chocolate bunnies, $1 color book, $1 bottle of bubbles or giant bubble wands, $5 box of sidewalk chalk split up 5 ways and put in ziplock baggies...that's $25, spend the rest on candy. You can get all of that for that price at walmart.
    lovinlifewith5

    Answer by lovinlifewith5 at 3:58 PM on Apr. 21, 2011

Join CafeMom now to contribute your answer and become part of our community. It's free and takes just a minute.

Next question in General Parenting
MIL won't make a bottle UPDATED

Next question overall (Relationships)
Tonight adult content

close Join now to connect to
other members!
Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN