Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

Jenny Craig

Has anyone tried it? How did you do on it?

What is the cost of food?

Thanks!

 
cheekycherub

Asked by cheekycherub at 5:14 PM on Apr. 25, 2011 in Diet & Fitness

Level 22 (14,209 Credits)
This question is closed.
Answers (1)
  • The cost of food is high and it doesn't taste good. Plus you have to buy food to supplement the food you purchase from them, so that is an added $150 or so a month. And you have to cook completely different meals for your family. Looks like about $115 a week, plus the cost of additional food you have to buy. So around...$610 a month.

    I would never spend the same amount of money on food for just one person as I would to feed my entire family for a month. I actually spend less to feed my family of five, around $400-5oo a month.
    SleepingBeautee

    Answer by SleepingBeautee at 5:28 PM on Apr. 25, 2011

close Join now to connect to
other members!
Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN