Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

Grocery

How much do you spend on groceries a month? we are a family of 3 and we spend about $500 a month. oh we are in Connecticut.

Answer Question
 
natachact

Asked by natachact at 2:17 PM on May. 20, 2011 in Food & Drink

Level 17 (3,370 Credits)
Answers (20)
  • We are a family of five and we spend about $350 or $400 a month on groceries.
    BetcCarter

    Answer by BetcCarter at 2:19 PM on May. 20, 2011

  • Family of 5 we spend about $700 monthly in Texas!
    afreethingrep

    Answer by afreethingrep at 2:19 PM on May. 20, 2011

  • Family of 5 and we spend around $400 a month.
    gemgem

    Answer by gemgem at 2:20 PM on May. 20, 2011

  • For 2. $150.00-$200.00.
    BradenIsMySon

    Answer by BradenIsMySon at 2:21 PM on May. 20, 2011

  • we are a family of 4 and i spend around 300 a month with coupons!
    julie.f

    Answer by julie.f at 2:23 PM on May. 20, 2011

  • Hubs and I were just having this conversation last night. I told him about responses from similar questions and he was amazed at how little some of you spend. We are a family of 4 and we spend very close to $750 a month for food and essential nonfood items. How do you guys do it for less?
    meooma

    Answer by meooma at 2:25 PM on May. 20, 2011

  • we are a family of 3 and I spend about $400 a month... I use coupons, shop at the commissary (we are military), and I meal plan to maximize my ingredients so that nothing goes to waste
    elizabiza

    Answer by elizabiza at 2:29 PM on May. 20, 2011

  • meooma I go to more than one store. I also only buy things on sale. I have a list of 14-15 dinners I can make and none of them cost more then $7 to make, and $7 is the most I spend on one meal. I buy all my meat in bulk, some of it from local farmers I know so I get discounts. I also dont pay for eggs. I preplan my grocery shopping a week before hand to get the best deals. I also use coupons if I find something worth getting and we have one store that will triple coupons up to 99 cents.
    gemgem

    Answer by gemgem at 2:32 PM on May. 20, 2011

  • Wow - I think for our family of 3 its like $600 - I don't know how not to make it that high when trying to feed my famiyl healthy -
    maxsmom11807

    Answer by maxsmom11807 at 2:32 PM on May. 20, 2011

  • About $300
    Dahis

    Answer by Dahis at 2:39 PM on May. 20, 2011

Join CafeMom now to contribute your answer and become part of our community. It's free and takes just a minute.
close Join now to connect to
other members!
Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN