Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

How much do you spend on groceries each week? How big is your family?

 
CometGirl

Asked by CometGirl at 8:35 AM on May. 24, 2011 in Food & Drink

Level 26 (27,102 Credits)
This question is closed.
Answers (11)
  • Family of ten and I spend anywhere from 150-200, that includes some essentials, and doesn't include trips for more milk and bread
    luckysevenwow

    Answer by luckysevenwow at 10:58 PM on May. 24, 2011

  • I shop for 2 weeks so it goes off of when we get paid....but I spend about 150....but that is not just food...thats also diapers/wipes dog food cat food and cat litter when it is needed. and it is just DH DS and I.....I also try to always have one dinner where we will make a double batch so i have something to make for friends that drop by and stay for dinner(considering DH will plan this and not tell me..)
    Shelii

    Answer by Shelii at 8:38 AM on May. 24, 2011

  • about 150 each week for three of us. Some people say it's a lot....but i like to cook yummy food & ingredients are expensive. We rarely have any processed foods, i make just about everything from scratch including our bread.
    samurai_chica

    Answer by samurai_chica at 8:38 AM on May. 24, 2011

  • We spend between $120-200 a week. It depends on what sales are going on and whether or not we are restocking stuff. Usually if we spend a lot one week, the next week won't be nearly as much.
    We have a family of four.
    Nicoles2LilRams

    Answer by Nicoles2LilRams at 8:42 AM on May. 24, 2011

  • I have two babies so we have diapers and formula to buy. I usually spend about $150-175 per week. I also have 3 stepkids over every other weekend so when they come, the food bill goes up to about $200-225 per week.
    SweetPieMama24

    Answer by SweetPieMama24 at 9:00 AM on May. 24, 2011

  • For a family of five including a two-month-old formula-fed baby and a small dog, we spend between $100-$125 a week.
    Fistandantalus

    Answer by Fistandantalus at 9:16 AM on May. 24, 2011

  • For a family of 7 including a 10 month old baby on formula I spend around $150/week.
    missanc

    Answer by missanc at 9:41 AM on May. 24, 2011

  • I spend about $250 every two weeks.
    RelaxedMom2-3

    Answer by RelaxedMom2-3 at 10:10 AM on May. 24, 2011

  • 6 of us, anywhere from $100-$500 a week, including toiletries, dog food, etc.
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 11:30 AM on May. 24, 2011

  • Ack, that's per month, not per week. Some months I spend only $100, some up to $500 per month. I don't spend that much a week usually!
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 11:30 AM on May. 24, 2011

close Join now to connect to
other members!
Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN