Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

HOw much a month do you spend on Groceries?

My friend did a budget plan for me and factored in $117 a month lol! I couldn't help but to chuckle since she's a comparison shopper and more frugal than I could ever comprehend... I spend normally $500 for the 3 of us. My son is lactose intolerant with mild food allergies and we took all the dyes and HFCS out so things do end up costing more..

 
maxsmom11807

Asked by maxsmom11807 at 1:17 PM on May. 27, 2011 in Food & Drink

Level 29 (40,703 Credits)
This question is closed.
Answers (12)
  • About $600 a month for a family of 5, give or take a bit.
    RelaxedMom2-3

    Answer by RelaxedMom2-3 at 1:25 PM on May. 27, 2011

  • We spend around $400 and thats just on food and drinks not house hold items or diapers.
    TAHil

    Answer by TAHil at 1:19 PM on May. 27, 2011

  • around $100 a week
    gemgem

    Answer by gemgem at 1:19 PM on May. 27, 2011

  • We have a family of 5... and I do not budget. I buy what we want to eat, I do comparison shop while in the market but that is all.

    I probably spend between $500 - $900 a month for a family of 5 (two are teens)
    When we host a party I will drop between $100-$300 for food and drink so our summer budget is MUCH higher than our winter budget.
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 1:20 PM on May. 27, 2011

  • Family of 5, between $200- $300 max just for food (toiletries, diapers not included). I have started couponing (not extreme by any means) and that helps so much. I budget about $75.00 a week, and I've been able to cut my grocery bill in half some weeks just by watching sells and using coupons.
    Kimedbs

    Answer by Kimedbs at 1:21 PM on May. 27, 2011

  • Family of 3, mom and 2 boys. I spend about $250-300 for both household needs and groceries. Try eating more whole foods. They don't contain anything artificial and are extremely cheap. There's no way I could get my grocery bill down to just $117 a month. I already shop as carefully as I can.
    Ginger0104

    Answer by Ginger0104 at 1:22 PM on May. 27, 2011

  • family of 4. I spend $500-$600. I also have to buy my children's lunches for school so it adds up.
    BrandyBaby22

    Answer by BrandyBaby22 at 1:23 PM on May. 27, 2011

  • for a family of 5 we spend about $500 a month! i coupon and buy on sale so once i get my stock pile back it will go down to a few hundred dollars a month!
    Caroline2010

    Answer by Caroline2010 at 1:25 PM on May. 27, 2011

  • about 4-500 family of 4- two adults and 2 teens
    that's just food...another 50 or so in toilet paper-shampoo-soap-laundry stuff...
    charlotsomtimes

    Answer by charlotsomtimes at 1:38 PM on May. 27, 2011

  • $300 a month on groceries and all other necessities and toiletries, for a family of 3 (and having SS 2 weekends a month) sometimes i stock pile when there are good deals, and i use coupons once in a while
    RobinEsMommy

    Answer by RobinEsMommy at 1:38 PM on May. 27, 2011