Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

How much does foundant usually cost?

I don't need an exact price, I just need an estimate. Thanks!

Answer Question
 
tonksReilmann

Asked by tonksReilmann at 1:32 PM on Jun. 2, 2011 in Food & Drink

Level 4 (32 Credits)
Answers (3)
  • Pre-made fondant is expensive, usually over $10 for a small package in my area. You can make your own really cheaply though, just a few $. Google Marshmellow fondant. You'll be suprised at how easy it is. If you make your own, make it a few days ahead of time, as refridgerating helps the elasticity.
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 1:51 PM on Jun. 2, 2011

  • Thank you very much. I'll look into making my own.
    tonksReilmann

    Comment by tonksReilmann (original poster) at 2:04 PM on Jun. 2, 2011

  • I paid $8.something for a 1 lb box at Wal-Mart. Marshmallow fondant will cost less than half of that, and make a bigger amount.
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 2:50 PM on Jun. 2, 2011

Join CafeMom now to contribute your answer and become part of our community. It's free and takes just a minute.
close Join now to connect to
other members!
Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN