Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

2 Bumps

How much is it to build a bear @ build a bear workshop?

Answer Question
 
Anonymous

Asked by Anonymous at 11:33 AM on Jun. 29, 2011 in Just for Fun

Answers (12)
  • 12-50 bucks
    zoejains_momma

    Answer by zoejains_momma at 11:34 AM on Jun. 29, 2011

  • Alot if you include outfits and accessories
    stephensmom26

    Answer by stephensmom26 at 11:34 AM on Jun. 29, 2011

  • depends on what size you want,and they're a little pricey, IMO, but like zoe said $12+
    flamingomegs

    Answer by flamingomegs at 11:35 AM on Jun. 29, 2011

  • When we went last Christmas it started at $10 for a simple, regular size bear. Prices go up if you choose a different animal and start picking accesories for it prices go up accordingly. I'd say expect to pay around $30.
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 11:36 AM on Jun. 29, 2011

  • You can get a basic animal for $10-$12. They are very cute. You can get one shirt for $5 - $10. That's all you really need to spend. You can go crazy and buy shoes, glasses, hats, whatever and spend $50. But really, there is no need for that.
    mompam

    Answer by mompam at 11:38 AM on Jun. 29, 2011

  • Last time we went it was around $22, but that included a outfit. If you just get the animal its not to bad. If you subscribe to their emails, you can get coupons sometimes through there.
    LadyKiki

    Answer by LadyKiki at 11:39 AM on Jun. 29, 2011

  • It's not the bear or stuffed animal that will get you, it's all those too cute accessories!
    Izsarejman

    Answer by Izsarejman at 12:14 PM on Jun. 29, 2011

  • The animals are between $10 and $22 and then the clothes are anywhere from $5 to $18 and then there are the shoes, socks, glasses, backpacks, etc. We never get out of there for under $50 for each kid. But my kids adore them! I even have one!
    CometGirl

    Answer by CometGirl at 2:14 PM on Jun. 29, 2011

  • $20
    luvmyboys11

    Answer by luvmyboys11 at 4:54 PM on Jun. 29, 2011

  • IT PRETTY EXPENSIVE ESPECIALLY IF U HAVE MORE THAN 1 KIDS
    BORICUAMAMI615

    Answer by BORICUAMAMI615 at 12:21 PM on Jun. 30, 2011

Join CafeMom now to contribute your answer and become part of our community. It's free and takes just a minute.