Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

How many times a week...

are you and your family and/or friends are going out to eat?!

no matter if fast food or real meals. How many times a week and how much $$ do you spend on 1 meal? And where do you live?

 
m.robertson811

Asked by m.robertson811 at 5:42 PM on Dec. 26, 2008 in Money & Work

Level 4 (45 Credits)
This question is closed.
Answers (14)
  • EGH! I just read mine again and I'm so disgusted by it! lol. Why does food have to be so social!!! Are we that bored that we can't come up with anything else to do except watch each other eat!!! lol
    kabbot01

    Answer by kabbot01 at 10:55 PM on Dec. 26, 2008

  • I live in Norfolk. My husband and I eat out twice per month. We usually eat at a sit down steak, mexican, or chineese place and generally spend $10-$15 per person. So I would say we generally spend about $50 per month or so.
    navy-wife

    Answer by navy-wife at 5:44 PM on Dec. 26, 2008

  • We're saving for the babies, so lately we haven't been out to eat at all. But just before we got married we went out I'd say around four times a month. Generally with a few friends or some other family members. We normally spend about $15 on a meal for each person I'd say.
    tripletmomtobe

    Answer by tripletmomtobe at 5:47 PM on Dec. 26, 2008

  • My dh isnt working so we have cut way back. We do pizza once a week $5 ones Before that we ate out about 3 times a week at around $25 a pop.
    gemgem

    Answer by gemgem at 5:48 PM on Dec. 26, 2008

  • We go out to eat maybe once a week on average. There are times we go twice a week and there are times we only go out once a month. Depending on where we go, I'd say the average amount we spend is $30-$40 for 2 adults and one child.
    CookieMom108

    Answer by CookieMom108 at 5:50 PM on Dec. 26, 2008

  • Oh, and we live in NY.
    CookieMom108

    Answer by CookieMom108 at 5:51 PM on Dec. 26, 2008

  • We live in Alaska. I would say we eat out or do take out once a week. We spend anywhere from $40 to $80 depending on what we get.
    Magpie75

    Answer by Magpie75 at 5:54 PM on Dec. 26, 2008

  • We go out usually once a month - sometimes twice. We never spend more than $35 for all 4 of us...

    We live in PA, about an hour south of Pittsburgh.
    SabrinaMBowen

    Answer by SabrinaMBowen at 7:15 PM on Dec. 26, 2008

  • I live in western NY, place called middleport, my family goes out about once a week, and not sure how much we spend... I know tomorrow it's going to be a LOT but thats because we need a lot for our kids, birthday party. lol.
    xxhazeldovexx

    Answer by xxhazeldovexx at 7:47 PM on Dec. 26, 2008

  • We go to a sit down meal, like Logans or Outback 1 time a month normally, and spend about $50 for 4 people. We hit a drive through at least 2 or 3 times a week and spend $15 to $20 each time. Trying to cut back but it's hard with our crazy schedules and ball practice, etc
    customcat2000

    Answer by customcat2000 at 9:42 PM on Dec. 26, 2008

close Cafemom Join now to connect to other members! Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN