Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

2 Bumps

School uniforms cheaper or more costly??

I believe school uniforms is more costly to innercity mom's.

Answer Question
 
lilmama29113

Asked by lilmama29113 at 10:39 PM on Aug. 28, 2011 in

Level 14 (1,691 Credits)
Answers (14)
  • In our area the uniform pieces are cheaper and you don't need to buy as many since no one really would know if you wore the same shirt (washed) twice in a week. I wish our school would do them.
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 10:43 PM on Aug. 28, 2011

  • They are costly to everyone...
    MzGeorgiaPeach

    Answer by MzGeorgiaPeach at 10:44 PM on Aug. 28, 2011

  • I wish we could buy school uniforms at Target because the place we go to is mandatory and expensive.
    Simplicity3

    Answer by Simplicity3 at 10:47 PM on Aug. 28, 2011

  • I guess it depends on how you buy them, if you buy them used, and a bit big, they would last you a few years. If you buy them just at the right size with no growing room, and buy brandnew, then they will outgrow faster, hence need more sooner, that would cost way more than the first way.
    minimo77

    Answer by minimo77 at 10:59 PM on Aug. 28, 2011

  • my kiddos attend private school and wear street clothes but with complicated dress code rules. every board meeting I beg them to consider uniforms. they always say nope. it would be cheaper for me, easier, etc
    hibbingmom

    Answer by hibbingmom at 11:01 PM on Aug. 28, 2011

  • in my kids school they went to uniforms to stop the teasing of other kids but it still happens when kids wear used or old uniforms nothing changed

    lilmama29113

    Comment by lilmama29113 (original poster) at 11:05 PM on Aug. 28, 2011

  • less, you only need 2-3 pants and shirts, you can wash mid week... honestly my kids have way more than that to wear daily... i'd give anything for uniforms
    asil

    Answer by asil at 11:26 PM on Aug. 28, 2011

  • I haven't had to buy them but I would say probably cheaper
    heathermichelle

    Answer by heathermichelle at 11:42 PM on Aug. 28, 2011

  • I believe they are costly for everyone but on the long run chapter since there isn't much laundry to do.
    sodapple

    Answer by sodapple at 7:58 AM on Aug. 29, 2011

  • costly.
    .JuneDiva629.

    Answer by .JuneDiva629. at 8:49 AM on Aug. 29, 2011

Join CafeMom now to contribute your answer and become part of our community. It's free and takes just a minute.

Next question in
School

Next question overall (General Parenting)
Would you try this?