Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

2 Bumps

Dinner ideas to feed 7 kids for cheap

I have recently started dateing a guy who has 4 kids and I have 3 we are haveing them all together tonight for dinner and arn't sure what to have our kids ages range from 1-10. we are looking for something cheap and simple to make that even the picky eaters will enjoy. Please give me any ideas that you have! thanks tons =)

Answer Question
 
ilovemyboys47

Asked by ilovemyboys47 at 9:58 AM on Sep. 17, 2011 in Food & Drink

Level 2 (4 Credits)
Answers (14)
  • scalloped potatoes
    soups- stews
    pot roasts
    goulash with salad
    meat loaf and garlic potatoes
    gwen20

    Answer by gwen20 at 10:02 AM on Sep. 17, 2011

  • Spaghetti is Always cheap and easy! but to make it special don't just buy a can of sauce, make your own Bolognese, it's very simple.


    http://www.foodily.com/s/bolognese-sauce  personally "Pastor Ryan's" looks the best to me.

    cassie_kellison

    Answer by cassie_kellison at 10:04 AM on Sep. 17, 2011

  • Spaghetti & garlic bread with salad
    ZachsMom325

    Answer by ZachsMom325 at 10:05 AM on Sep. 17, 2011

  • Fried Rice. Very cheap!
    onlinejazzmom

    Answer by onlinejazzmom at 10:20 AM on Sep. 17, 2011

  • All deas under $15
    Rotisserie chicken with pasta salad (bow tie pasta, raw broccoli carrots, cauliflower, cubed cheddar cheese, no sauce.....give a couple of choices of salad dressings and let the kids choose their own sauce.....picky ones can easily seperate the veggies out)
    Baked chicken broccoli pasta...............
    Tacos w/ beans & rice
    Breakfast...........pancakes or biscuits, eggs, bacon, sausage, grits or hashbrowns
    Nachos..........put 2 lbs .Hamburger or ground turkey in the crock pot w/ cubed velvetta cheese & a can of mild rotel......serve over tortilla chips with topping options salsa, sour cream, peppers,olives etc and a salad
    Spagetti 2 ways..........cook noodles and meat but keep seperate from the sauce the offer a choice of tomato or alfredo sauce
    Kimedbs

    Answer by Kimedbs at 10:23 AM on Sep. 17, 2011

  • My cheap meals are spaghetti with bread, and breakfast (grits, eggs, bacon and biscuits)
    missanc

    Answer by missanc at 10:45 AM on Sep. 17, 2011

  • Speghetti is cheap and most kids enjoy it... You could do a noodle night: serve a fruit salad (mixed fruit like chopped banana's, grapes, oranges, etc into a bowl freshly cut), and a regular salad with some bread sticks or toasted garlic or buttered bread.. then do the noodles.. have a bowl of speghetti sauce a bowl with the meatballs, a bowl with butter garlic sauce and a bowl with alfredo and broccolli cheese sauce so the kids can choose.

    Speghetti noodles are about $1.50 a box, the sauces will run you a total of maybe $10.00 max, breadsticks or bread will be up to $5.00 max pending on what kind you buy, then just fruits and salad mixings, which again will run about $5.00.. so in total about $20.00 for a full course meal for everyone that should make everyone happy.
    xxhazeldovexx

    Answer by xxhazeldovexx at 10:48 AM on Sep. 17, 2011

  • Spaghetti and meatballs with a side salad.

    Hot dogs and potato salad (you can make a huge batch of potato salad for cheap)

    Baked Zit with garlic bread

    Hashbrown Casserole with salad

    Beef Stroganoff

    Tacos and spanish rice

    Bean and Beef Burritos with Spanish rice

    I have 5 kids, two grandkids, and my dd is married so when we are all together there are 9 of us, and if my sons gf comes 10. I have learned how to cook for a tribe LOL
    gemgem

    Answer by gemgem at 11:00 AM on Sep. 17, 2011

  • The spaghetti ideas is great, you can buy a big bag of frozen meatballs and add to sauce, a big green salad and garlic bread. A big pan of brownies and ice cream for dessert.
    luvschocolate

    Answer by luvschocolate at 12:44 PM on Sep. 17, 2011

  • Spaghetti with homemade sauce, steamed green beans and a nice leafy green salad wouldn't be too expensive and would be nutritious.
    healthykidsmom

    Answer by healthykidsmom at 1:05 PM on Sep. 17, 2011

Join CafeMom now to contribute your answer and become part of our community. It's free and takes just a minute.
close Join now to connect to
other members!
Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN