What is the cheapest meal you make?

Please don't tell me beans or ramen. :(

  • SHARE THIS QUESTION:
SusieD250

Asked by SusieD250 at 2:41 AM on Nov. 7, 2008 in Food & Drink

40 Level 4
This question is closed and filed in the CafeMom Encyclopedia.
Answers (27)
  • sPAM
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 2:42 AM on Nov. 7, 2008

    Votes up:0 Votes down:0
  • Smoked Sausage and steamed cabbage. It is actually very good!! Either that or I do Hamburger helper/Chicken soup and grilled cheese.
    lilymama03

    Answer by lilymama03 at 2:49 AM on Nov. 7, 2008

    Credits: 66 Level 5
    Votes up:0 Votes down:0
  • Btw you can get cabbage for about 60 cents a head and at Aldi they have smoked sausage for about 3 bucks. Enough for about a family of four.
    lilymama03

    Answer by lilymama03 at 2:50 AM on Nov. 7, 2008

    Credits: 66 Level 5
    Votes up:0 Votes down:0
  • Banquet Pot pies (about $0.50 each) mashed potatoes (a whole box is about $0.99) and a can of peas ($0.33)
    BabyBeans0506

    Answer by BabyBeans0506 at 3:06 AM on Nov. 7, 2008

    Credits: 564 Level 12
    Votes up:0 Votes down:0
  • I do not like ramen...eww! I would have to sit down and figure out costs per serving, but off the top of my head:
    Chicken soup
    Pot Pie (homemade)
    grilled cheese & tomato soup
    spaghetti or penne with tomato sauce
    mac & cheese with tuna & peas
    chili
    jespeach

    Answer by jespeach at 4:59 AM on Nov. 7, 2008

    Credits: 24 Level 3
    Votes up:0 Votes down:0
  • Around $2 for family of four:

    Tacoroni: boxed mac and cheese, can of tomatos with chiles, 1/2 pound ground turkey
    manna1qd

    Answer by manna1qd at 6:24 AM on Nov. 7, 2008

    Credits: 19 Level 3
    Votes up:0 Votes down:0
  • Grilled Cheese and Tomato soup
    Spegetti and garlic bread.
    Hot Dogs and Macaronis
    MommyMel03

    Answer by MommyMel03 at 7:10 AM on Nov. 7, 2008

    Credits: 0 Level 1
    Votes up:0 Votes down:0
  • rice and soup topping
    BlueSaphire

    Answer by BlueSaphire at 7:21 AM on Nov. 7, 2008

    Credits: 11698 Level 21
    Votes up:0 Votes down:0
  • mac n cheese && pizza burgers ...
    tha-hawt-mommie

    Answer by tha-hawt-mommie at 7:52 AM on Nov. 7, 2008

    Credits: 5 Level 2
    Votes up:0 Votes down:0
  • Pancakes. It's a dollar for the mix, and a dollar for the syrup. If you go to one of the discount grocery stores like Save-a-Lot or ALDI'S.
    McGregor

    Answer by McGregor at 8:16 AM on Nov. 7, 2008

    Credits: 0 Level 1
    Votes up:0 Votes down:0