Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

Bananas - how much do they cost in your area?

Posted by on Feb. 8, 2012 at 6:59 PM
  • 40 Replies

Just share how much they cost and say what state or city if you like :-)

Is there a best price for you when you buy them?

How much is too much?

by on Feb. 8, 2012 at 6:59 PM
Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Replies (1-10):
chiquis
by on Feb. 8, 2012 at 7:02 PM
On sale 69 cents a lb
Posted on CafeMom Mobile
aneela
by on Feb. 8, 2012 at 7:39 PM

54 cents Md

wandep
by on Feb. 8, 2012 at 7:39 PM

I think around 60 something cents.

our3
by on Feb. 8, 2012 at 7:41 PM

 I think reg price at Festival Foods is about 59 cents/pound. I only buy them when they get to 40cents/pound or less.

bether89
by on Feb. 8, 2012 at 7:53 PM

 I buy bananas when they are on sale for around $.49.  Sometimes the price is about $.64.

amy7243
by on Feb. 8, 2012 at 7:56 PM

 They have been .59 cents.....my kids love them. I love when I get them on sale for the .45 cent range.

smfox
by on Feb. 8, 2012 at 7:56 PM
I think they are $.59 per lb.
Posted on CafeMom Mobile
ballerina.2006
by on Feb. 8, 2012 at 7:57 PM
$.99/pound on sale for $.89 or $.78 right now
Posted on CafeMom Mobile
SarahSuzyQ
by on Feb. 8, 2012 at 8:02 PM
57ยข per pound, Maine.

They are cheap compared to a lot of fruit, so I buy them often. We use in smoothies, sliced on cereal, or as a snack. When they start to go bad I toss them in the freezer for banana bread.
Posted on CafeMom Mobile
Gabbysmom615
by Kira on Feb. 8, 2012 at 8:11 PM

 52 cents lb in nc

Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)