Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

Healthy Moms Healthy Moms

My Cereal ROCKS!!!

Posted by on Jan. 30, 2013 at 7:40 PM
  • 61 Replies
1 mom liked this

We pretty much ONLY buy Nature's Path because they ROCK.  Plus they carry the "Non-GMO" label and their cereals don't have a TON of sugar or unhealthy ingredients. We do buy another brand of cereal called Erewhon, but only their Crispy Rice.

Does your cereal ROCK? *chuckle*


https://sphotos-b.xx.fbcdn.net/hphotos-snc6/227919_10152484323765331_942321174_n.jpg

by on Jan. 30, 2013 at 7:40 PM
Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Replies (1-10):
Amanda52007
by on Jan. 30, 2013 at 9:02 PM
No, but OMG at paying over $4 for a box of cereal. That's unreal. Lol
Posted on CafeMom Mobile
CrazedMomof2
by on Jan. 30, 2013 at 9:41 PM
I don't eat cereal.
Posted on CafeMom Mobile
fullxbusymom
by on Jan. 30, 2013 at 9:44 PM

Nope because we couldn't afford those prices.  We go through 4 boxes a week and pay less than you do for 2 boxes of that.

reneawesley
by on Jan. 30, 2013 at 9:53 PM
Nope but we like it.
Posted on CafeMom Mobile
jenerica.
by on Jan. 30, 2013 at 10:43 PM
Quoting CrazedMomof2:

I don't eat cereal.

Alyson121
by Alyson on Jan. 30, 2013 at 11:26 PM

LOL!!! I just noticed the price on that. But for real, that's not like the typical price for name brand cereal? A friend was just venting that Honey Nut Cheerios were like almost $5.00

Quoting Amanda52007:

No, but OMG at paying over $4 for a box of cereal. That's unreal. Lol


Alyson121
by Alyson on Jan. 30, 2013 at 11:28 PM

I typically don't eat it either, except if i'm pregnant. I do eat hot cereal allot though

Quoting CrazedMomof2:

I don't eat cereal.


Alyson121
by Alyson on Jan. 30, 2013 at 11:29 PM

You must live in my house. We go through quite a bit of cereal too.  Hubby eats dry cereal like breathing air.

Quoting fullxbusymom:

Nope because we couldn't afford those prices.  We go through 4 boxes a week and pay less than you do for 2 boxes of that.


Alyson121
by Alyson on Jan. 30, 2013 at 11:29 PM

LOL! I'm sure your children think your cereal ROCKS!!!

Quoting reneawesley:

Nope but we like it.


Amanda52007
by on Jan. 30, 2013 at 11:53 PM
A regular box of cereal is around $3 but I don't pay more than $1.25 (sales and coupons).

Quoting Alyson121:

LOL!!! I just noticed the price on that. But for real, that's not like the typical price for name brand cereal? A friend was just venting that Honey Nut Cheerios were like almost $5.00

Quoting Amanda52007:

No, but OMG at paying over $4 for a box of cereal. That's unreal. Lol


Posted on CafeMom Mobile
Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)