Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

Healthy Moms Healthy Moms

How much does Milk cost in your area? PIOG

Posted by on Apr. 28, 2014 at 9:46 PM
  • 32 Replies
I nearly fell over when I saw milk in my area (@Food Lion, near Raleigh, NC) is $4.08 today! Woah! I swear the price has went up about .50 cents in a month.
by on Apr. 28, 2014 at 9:46 PM
Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Replies (1-10):
proudmommy690
by on Apr. 28, 2014 at 9:46 PM
Same.. $4.08
LoveMyBoyK
by on Apr. 28, 2014 at 9:47 PM
I buy almond milk and could swear it is less than that!!
Posted on CafeMom Mobile
Angela4boys
by on Apr. 28, 2014 at 9:48 PM
My family drinks so much! That price is just ridiculous!

Quoting proudmommy690: Same.. $4.08
Angela4boys
by on Apr. 28, 2014 at 9:49 PM
I may need to find an alternative at this rate!

Quoting LoveMyBoyK: I buy almond milk and could swear it is less than that!!
proudmommy690
by on Apr. 28, 2014 at 9:49 PM
So does mine! Between drinking it and cereal we go through way too much.

Quoting Angela4boys: My family drinks so much! That price is just ridiculous!

Quoting proudmommy690: Same.. $4.08
LovelyLunatic
by on Apr. 28, 2014 at 9:50 PM

$3.95

LoveMyBoyK
by on Apr. 28, 2014 at 9:51 PM
I drinkbthe unsweetened plain Silk almond milk and it is pretty tasty, IMO. I want to try hemp milk but can never seem to find it.

Quoting Angela4boys: I may need to find an alternative at this rate!

Quoting LoveMyBoyK: I buy almond milk and could swear it is less than that!!
Posted on CafeMom Mobile
Angela4boys
by on Apr. 28, 2014 at 10:01 PM
Dang, our husbands are going to need a second job ;)

Quoting proudmommy690: So does mine! Between drinking it and cereal we go through way too much.

Quoting Angela4boys: My family drinks so much! That price is just ridiculous!

Quoting proudmommy690: Same.. $4.08
Angela4boys
by on Apr. 28, 2014 at 10:02 PM
Gosh, that's not far behind :(

Quoting LovelyLunatic:

$3.95

proudmommy690
by on Apr. 28, 2014 at 10:04 PM
1 mom liked this
Lol looks like it ;)

Quoting Angela4boys: Dang, our husbands are going to need a second job ;)

Quoting proudmommy690: So does mine! Between drinking it and cereal we go through way too much.

Quoting Angela4boys: My family drinks so much! That price is just ridiculous!

Quoting proudmommy690: Same.. $4.08
Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

close Join now to connect to
other members!
Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN