Advertisement
Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

Frugalistas Frugalistas

15 Foods You Should Never Buy Again

Posted by on Jan. 4, 2011 at 11:59 AM
  • 17 Replies

15 Foods You Should Never Buy Again


With the rising costs of groceries, we'd all love to save a few bucks at the checkout line. Now you can easily slash your bill with some clever shopping moves and DIY recipes. Manufacturers would like to make you think you're getting a good deal in exchange for convenience, but it's really just eating away at your food budget. Don't be fooled any longer. Cross these items off your list for good!

Image 1 of 15

© iStockphoto/Thinkstock

1. "Gourmet" frozen vegetables.
Sure, you can buy an 8-ounce packet of peas in an herbed butter sauce, but why do so when you can make your own? Just cook the peas, add a pat of butter and sprinkle on some herbs that you already have on hand. The same thing goes for carrots with dill sauce and other gourmet veggies.

PLUS:
The Best Frozen Pizza Values
10 Drugstore Products Doctors Don't Recommend
12 Grocery Items Nutrition Experts Would Never Buy


Image 2 of 15

© iStockphoto/Thinkstock

2. Microwave sandwiches.
When you buy a pre-made sandwich, you're really just paying for its elaborate packaging — plus a whole lot of salt, fat, and unnecessary additives. For the average cost of one of these babies ($2.50 to $3.00 per sandwich), you could make a bigger, better, and more nutritious version yourself.

PLUS:
The Best Frozen Pizza Values
10 Drugstore Products Doctors Don't Recommend
12 Grocery Items Nutrition Experts Would Never Buy


Image 3 of 15

© iStockphoto/Thinkstock

3. Premium frozen fruit bars.
At nearly $2 per bar, frozen "all fruit" or "fruit and juice" bars may not be rich in calories, but they are certainly rich in price. Make your own at home — and get the flavors you want. The only equipment you need is a blender, a plastic reusable ice-pop mold (on sale at discount stores for about 99 cents each), or small paper cups and pop sticks or wooden skewers.

To make four pops, just throw 2 cups cut-up fruit, 1 tablespoon sugar, and 1 teaspoon lemon or lime juice into a blender. Cover and blend until smooth. You might wish to add 1 to 2 tablespoons of water so the final mix is a thick slush. Pour into 4-ounce pop molds or paper cups, insert sticks, and freeze until solid.

PLUS:
The Best Frozen Pizza Values
10 Drugstore Products Doctors Don't Recommend
12 Grocery Items Nutrition Experts Would Never Buy


Image 4 of 15

© Eising/Photodisc/Thinkstock

4. Boxed rice “entree” or side-dish mixes.
These consist basically of rice, salt, and spices — yet they're priced way beyond the ingredients sold individually. Yes, there are a few flavorings included, but they're probably ones you have in your pantry already. Buy a bag of rice, measure out what you need, add your own herbs and other seasonings, and cook the rice according to package directions.

PLUS:
The Best Frozen Pizza Values
10 Drugstore Products Doctors Don't Recommend
12 Grocery Items Nutrition Experts Would Never Buy


Image 5 of 15

© iStockphoto/Thinkstock

5. Energy or protein bars.
These calorie-laden bars are usually stacked at the checkout counter because they depend on impulse buyers who grab them, thinking they are more wholesome than a candy bar. Unfortunately, they can have very high fat and sugar contents and are often as caloric as a regular candy bar. They're also two to three times more expensive than a candy bar at $2 to $3 a bar. If you need a boost, a vitamin-rich piece of fruit, a yogurt, or a small handful of nuts is more satiating and less expensive!

PLUS:
The Best Frozen Pizza Values
10 Drugstore Products Doctors Don't Recommend
12 Grocery Items Nutrition Experts Would Never Buy


Image 6 of 15

© iStockphoto/Thinkstock

6. Spice mixes.
Spice mixes like grill seasoning and rib rubs might seem like a good buy because they contain a lot of spices that you would have to buy individually. Well, check the label; we predict the first ingredient you will see on the package is salt, followed by the vague "herbs and spices." Look in your own pantry, and you'll probably be surprised to discover just how many herbs you already have on hand. Many cookbooks today include spice mix recipes, particularly grilling cookbooks. But the great thing about spice mixes is that you can improvise as much as you want. Make your own custom combos and save a fortune.

PLUS:
The Best Frozen Pizza Values
10 Drugstore Products Doctors Don't Recommend
12 Grocery Items Nutrition Experts Would Never Buy


Image 7 of 15

© iStockphoto/Thinkstock

7. Powdered iced tea mixes or prepared flavored iced tea.
Powdered and gourmet iced teas are really a rip-off! It's much cheaper to make your own iced tea from actual (inexpensive) tea bags and keep a jug in the fridge. Plus, many mixes and preparations are loaded with high fructose corn syrup and other sugars, along with artificial flavors. So make your own, and get creative! To make 32 ounces of iced tea, it usually takes 8 bags of black tea or 10 bags of herbal, green, or white tea. Most tea-bag boxes have recipes, so just follow along. If you like your tea sweet but want to keep calories down, skip the sugar and add fruit juice instead.

PLUS:
The Best Frozen Pizza Values
10 Drugstore Products Doctors Don't Recommend
12 Grocery Items Nutrition Experts Would Never Buy


Image 8 of 15

© iStockphoto/Thinkstock

8. Bottled water.
Bottled water is a bad investment for so many reasons. It's expensive compared to what's coming out of the tap, its cost to the environment is high (it takes a lot of fossil fuel to produce and ship all those bottles), and it's not even better for your health than the stuff running down your drain!

Even taking into account the cost of filters, water from home is still much cheaper than bottled water, which can run up to $1 to $3 a pop.

If you have well water and it really does not taste good (even with help from a filter), or if you have a baby at home who is bottle-fed and needs to drink safe water, buy jugs of distilled or "nursery" water at big discount stores. They usually cost between 79 cents and 99 cents for 1 gallon (as opposed to $1.50 for 8 ounces of "designer" water). And you can reuse the jugs to store homemade iced tea, flavored waters, or, when their tops are cut off, all sorts of household odds and ends.

PLUS:
The Best Frozen Pizza Values
10 Drugstore Products Doctors Don't Recommend
12 Grocery Items Nutrition Experts Would Never Buy


Image 9 of 15

© iStockphoto/Thinkstock

9. Salad kits.
Washed and bagged greens can be a time-saver, but they can cost three times as much as buying the same amount of a head of lettuce. Even more expensive are "salad kits," where you get some greens, a small bag of dressing, and a small bag of croutons. Skip these altogether. Make your own croutons by toasting cut-up stale bread you would otherwise toss, and try mixing your own salad dressing.

PLUS:
The Best Frozen Pizza Values
10 Drugstore Products Doctors Don't Recommend
12 Grocery Items Nutrition Experts Would Never Buy


Image 10 of 15

© iStockphoto/Thinkstock

10. Individual servings of anything.
The recent trend to package small quantities into 100-calorie snack packs is a way for food-makers to get more money from unsuspecting consumers. The price "per unit" cost of these items is significantly more than if you had just bought one big box of cheese crackers or bag of chips. This is exactly what you should do. Buy the big box and then parcel out single servings and store them in small, reusable storage bags.

PLUS:
The Best Frozen Pizza Values
10 Drugstore Products Doctors Don't Recommend
12 Grocery Items Nutrition Experts Would Never Buy


Image 11 of 15

© iStockphoto/Thinkstock

11. Trail mix.
We checked unit prices of those small bags of trail mix hanging in the candy aisle not that long ago and were shocked to find that they cost about $10 a pound! Make your own for much, much less with a 1-pound can of dry roasted peanuts, 1 cup of raisins, and a handful of almonds, dried fruit, and candy coated chocolate. The best part about making your own is that you only include the things you like! Keep the mixture in a plastic or glass container with a tight lid for up to 3 weeks.

PLUS:
The Best Frozen Pizza Values
10 Drugstore Products Doctors Don't Recommend
12 Grocery Items Nutrition Experts Would Never Buy


Image 12 of 15

© iStockphoto/Thinkstock

12. “Snack” or “lunch” packs.
These "all-inclusive" food trays might seem reasonably priced (from $2.50 to $4.00), but you're actually paying for the highly designed label, wrapper, and specially molded tray. They only contain a few crackers and small pieces of cheese and lunchmeat. The actual edible ingredients are worth just pennies and are filled with salt.

PLUS:
The Best Frozen Pizza Values
10 Drugstore Products Doctors Don't Recommend
12 Grocery Items Nutrition Experts Would Never Buy


Image 13 of 15

© iStockphoto/Thinkstock

13. Gourmet ice cream.
It's painful to watch someone actually pay $6 for a gallon of designer brand ice cream. Don't bother. There's usually at least one brand or other on sale, and you can easily dress up store brands with your own additives like chunky bits of chocolate or crushed cookie. If you do like the premium brands, wait for that 3-week sales cycle to kick in and stock up when your favorite flavor is half price.

PLUS:
The Best Frozen Pizza Values
10 Drugstore Products Doctors Don't Recommend
12 Grocery Items Nutrition Experts Would Never Buy


Image 14 of 15

© iStockphoto/Thinkstock

14. Pre-formed meat patties.
Frozen burgers, beef or otherwise, are more expensive than buying the ground meat in bulk and making patties yourself. We timed it — it takes less than 10 seconds to form a flat circle and throw it on the grill! Also, there's some evidence that pre-formed meat patties might contain more e. coli than regular ground meat. In fact, most of the recent beef recalls have involved pre-made frozen beef patties. Fresh is definitely better!

PLUS:
The Best Frozen Pizza Values
10 Drugstore Products Doctors Don't Recommend
12 Grocery Items Nutrition Experts Would Never Buy


Image 15 of 15

© iStockphoto/Thinkstock

15. Tomato-based pasta sauces.
A jar of spaghetti sauce typically runs $2 to $6. The equivalent amount of canned tomatoes is often under $1. Our suggestion: Make your own sauces from canned crushed tomatoes or fresh tomatoes — particularly in the summer, when they are plentiful, tasty, and cheap. The easiest method is to put crushed tomatoes (canned or fresh) into a skillet, stir in some wine or wine vinegar, a little sugar, your favorite herbs, and whatever chopped vegetables you like in your sauce — peppers, onions, mushrooms, even carrots — and let simmer for an hour. Adjust the flavorings and serve. Even better: Coat fresh tomatoes and the top of a cooking sheet with olive oil and roast the tomatoes for 20 to 30 minutes at 425˚F before making your stovetop sauce. Delicioso!

PLUS:
The Best Frozen Pizza Values
10 Drugstore Products Doctors Don't Recommend
12 Grocery Items Nutrition Experts Would Never Buy




by on Jan. 4, 2011 at 11:59 AM
Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Replies (1-10):
auroragold
by on Jan. 4, 2011 at 1:45 PM

 phew - I'm good because the only one of these on my list is the pasta sauce that I pay $1.00/can

AnB68
by on Jan. 4, 2011 at 1:50 PM

 great ideas- i do prob 98% of them already-- glad to know someone said i was doign well..

specialwingz
by Corey on Jan. 4, 2011 at 1:56 PM

 Yep, me too!  Our store brand spaghetti sauce is AWESOME and is only $1.89.  Add that to .79 bag of pasta, .99 lb of ground beef, $1.79 store brand garlic bread, .74 head of lettuce & 2 roma tomatoes for .49...just fed my family of 4 for $1.67 per person!

Quoting auroragold:

 phew - I'm good because the only one of these on my list is the pasta sauce that I pay $1.00/can

 

auroragold
by on Jan. 4, 2011 at 2:15 PM

 I will only buy the sauce when it's $1.00/can

I don't usually add meat - leave it for a treat.

Make bread in the machine

Then the only additional cost is the salad!

michiganmom116
by Rhonda on Jan. 4, 2011 at 2:21 PM


Quoting auroragold:

 I will only buy the sauce when it's $1.00/can

I don't usually add meat - leave it for a treat.

Make bread in the machine

Then the only additional cost is the salad!

I do much the same, except:

I still prefer to make my own sauce with a 15 oz. can tomato sauce (35¢ at my fave store), 15 oz. can diced tomatoes (again, 35¢), and a few simple spices.....takes just a minute to throw it all together.

Make my own spaghetti (PENNIES compared to buying it), takes minutes with my pasta machine

Make my own Italian salad dressing for PENNIES.


auroragold
by on Jan. 4, 2011 at 2:23 PM

 oh man - making pasta - now THAT sounds like a lot of work! Or at least a lot of space for drying...

michiganmom116
by Rhonda on Jan. 4, 2011 at 2:27 PM


Quoting auroragold:

 oh man - making pasta - now THAT sounds like a lot of work! Or at least a lot of space for drying...

Takes less than 10 minutes to make the pasta.  With the machine, I just dump the ingredients in, let it mix for a couple of minutes, then switch it to extrude (squeeze out) the pasta.  We make it as we need it and don't let it dry.  After having fresh pasta the kids don't want the dry boxed or bagged stuff.  The difference is amazing!  Not to mention that we can make whole wheat pasta, spinach pasta, etc. for a mere fraction of the cost. 

SamoandTimBug
by on Jan. 4, 2011 at 8:09 PM

I only buy pasta sauce and occasionally rice or pasta sides when they're on sale for a quick fill in, but otherwise we rarely buy anything pre-made. 

rkoloms
by on Jan. 4, 2011 at 8:12 PM

The only thing on the list that I buy is the fruit bars. My spouse LOVES the lime bars from Trader Joes

tristansmom74
by on Jan. 4, 2011 at 8:48 PM

 Oh, I can see that I have so much to learn.  35 cents for a can of tomato sauce???  where do you find that at?

Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)