Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

Don't forget about unit price! Hope this helps someone!

Posted by on May. 21, 2011 at 12:36 PM
  • 3 Replies

When I am buying food I always consider the unit price for the item.

In retail, the unit price is the price for a single unit of measure, of a product sold in more or less than the single unit.   The "unit price" tells you the cost per pound, quart, or other unit of weight or volume of a food package. It is usually posted on the shelf below the food. The shelf tag shows the total price (item price) and price per unit (unit price) for the food item.


 A lot of times I find that the larger, "family size" products that you would think should be cheaper because you are buying more are actually more expensive than smaller ones.   Don't forget to check the unit price!

by on May. 21, 2011 at 12:36 PM
Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Replies (1-3):
meggs8609
by on May. 21, 2011 at 12:54 PM

Some name brand cereals are real bad about the larger size having a higher unit price.

specialwingz
by on May. 21, 2011 at 12:56 PM

I LIVE by the unit price!  I've taught my kids how to read and understand how to use those to their benefit.  I was so excited when stores went to this labeling method.  Less calculator usage for me!!  LOL. 

ChaoticAtBest
by on May. 21, 2011 at 2:37 PM

my husband originally pointed this out to me years ago and now I check it everytime I can!

Great tip!!

Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)