Advertisement
Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

Frugalistas Frugalistas

sample shopping lists?

Posted by on Dec. 11, 2012 at 2:18 PM
  • 30 Replies
1 mom liked this
i was hoping that you ladies could give me a sample shopping list and tell me what it is that you make with your ingredients. i am trying hard to meal plan but it seems like either i still spend a fortune or i ebt the same things night after night. i was also hoping to get a jist of what you spend on each trip. thanks!
Posted on CafeMom Mobile
by on Dec. 11, 2012 at 2:18 PM
Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Replies (1-10):
michiganmom116
by Rhonda on Dec. 11, 2012 at 2:40 PM

This is from a couple of years ago so prices are much less, but here's one blog entry I kept:



For SIX weeks

Breakfasts are all the same: choice of eggs, oatmeal, farina, pancakes or waffles, smoothies.

Lunches: baked potatoes with various toppings, leftovers, sandwiches (PB & J, tuna, egg or chicken salad, cheese).


Dinners:


Week 1:

  • chicken & sausage jambalaya - 50¢ for sausage, 88¢ for Rotel, 35¢ for 15 oz. tomato sauce, 1/2 green pepper 35¢, 1/2 bunch green onions 65¢. everything else on hand. Total $2.73. Feeds 8.
  • copycan manwich, scalloped potatoes, steamed broccoli - $1.49 for ground turkey, 15¢ for 8 oz. tomato sauce (homemade buns, free potatoes). Everything else on hand . Total $1.64 Feeds 8
  • Hawaiian chicken, rice, green beans - had to purchase 1 can pineapple for $1. Everything else on hand. Feeds 8
  • Redneck casserole, tossed salad - 1 can baked beans $1, 1 pkg. hot dogs 89¢, 1 bag tator tots $1.79, 1 cup cheddar cheese 85¢, 1 head lettuce $1.09, everything else on hand. Total $5.62. Feeds 8
  • Taco salad - 1 head lettuce $1.09, 2 tomatoes approx $1.50, 2 cans black beans $1.18, 8 oz. shredded taco cheese $1.69, 99¢ for 1 bag nacho cheese chips, everything else on hand. Total $6.45 Feeds 8
  • Broccoli cheese soup in bread bowls - didn't have to buy anything, have everything on hand. Total $0 Feeds 8
  • Spicy chicken fillet sandwiches, potato salad, fruit - 1 tomato approximately 75¢, 1 cup Miracle whip 45¢, 4 eggs 33¢, (homemade buns), everything else on hand. Total $1.53 Feeds 8


Throw in 2 gallons of milk @ $2.59 each


TOTAL FOR WEEK 1 - $24.15



Week 2:

  • Rosemary chicken & potatoes, green beans - everything on hand. Total $0 Feeds 8
  • Beef stroganoff over homemade noodles, glazed carrots - beef $2.55, 16 oz. sour cream $1.00, everything else on hand. Total $3.55
  • chicken & rice casserole, green beans - 1 can cream of chicken soup 69¢, 1 can cream of celery soup 69¢, everything else on hand. Total $1.38
  • Acorn squash with sausage & apple filling, dinner rolls - 1 lb. pork sausage $1.99, everything else on hand. Total $1.99
  • Meatball mushroom stew in bread bowls - 1 lb. ground turkey $1.49, 2 cans cream of mushroom soup $1.18, 2 cans mushrooms $1. Everything else on hand. Total $3.67
  • Tuna melts, BBQ chips, beet pickles - 2 cans tuna $1.18, 1 bag BBQ chips 99¢, everything else on hand. Total $2.17 Feeds 8
  • HALLOWEEN MEAL of pizza mac o'lantern, bat wings with artichoke dip, spooky eyeball eggs, ghost cupcakes - 2 boxes mac & cheese $1.32, 1 lb. ground turkey $1.49, 1 jar spaghetti sauce $1.19, 1 dozen eggs 99¢, 1 cake mix 89¢, everything else on hand. Total $5.88


Add 2 gallons milk @ $2.59 each


TOTAL FOR WEEK 2 - $21.23


Week 3:

  • chicken & sausage jambalaya - 50¢ for sausage, 88¢ for Rotel, 35¢ for 15 oz. tomato sauce, 1/2 green pepper 35¢, 1/2 bunch green onions 65¢. everything else on hand. Total $2.73. Feeds 8.
  • hamburger goulash, veggie sticks - 1 lb. ground turkey $1.49, 1 can diced tomatoes 35¢, 2 cans tomato soup 98¢. everything else on hand. Total $2.82
  • Spicy roast chicken, potato & olive cheesy casserole, peas - 1 jar green olives $1.98 (won't use them all), 1 bag peas $1. Everything else on hand. Total $2.98
  • Macaroni pie with mushroom sauce, green beans: 16 oz. cottage cheese $1.50, 8 oz. shredded cheddar $1.69, 4 eggs 33¢, 2 cans cream of mushroom soup $1.18, 2 cans mushrooms $1, everything else on hand. Total $5.70 makes 2 pies
  • chicken alfredo, tossed salad with Italian dressing & homemade croutons - 1 pkg cream cheese 99¢. 1/2 head lettuce 55¢. Everything else on hand. Total $1.54 Feeds 8
  • Ranch lentils, shredded carrot salad - 1 lb. ground turkey $1.49, everything else on hand. Total $1.49
  • Chicken strips, oven fries, peas & carrots - 6 oz. hot sauce 40¢, 4 eggs 33¢, 1 bag frozen peas & carrots $1. Everything else on hand. Total $1.73


Add 2 gallons milk @ 2.59 ea.


WEEK 3 TOTAL - $24.17



Week 4:

  • Wet burritos - 1 lb. ground turkey $1.49, 1 can refried beans 55¢, 2 tomatoes $1.50, cream of chicken soup 69¢, 8 oz. taco cheese $1.69, everything else on hand. Total $5.92 Feeds 6 to 8
  • Bruschetta chicken bake, green beans - 1 box chicken stuffing 60¢, 15 oz. diced tomatoes 35¢, everything else on hand. Total 95¢
  • chili dog casserole, veggie sticks - 2 cans chili $1.98, 2 pkg. hot dogs $1.78, 8 oz. shredded cheddar $1.69. Everything else on hand Total $5.45 Feeds 8
  • chicken pot pie with biscuit crust - 1 can cream of chicken soup 69¢, 1 can cream of potato soup 98¢, 1 bag frozed mixed veggies $1. Everything else on hand Total $2.67
  • Beef stew in bread bowls - beef $2.55, everything else on hand. Total $2.55
  • Shredded BBQ chicken sandwiches, potato salad, carrots - 2 cups Miracle whip 90¢, everything else on hand. Total 90¢
  • Vegetarian meatloaf, baked potatoes, green beans - everything on hand. Total $0.00
  • cheesy potato soup, apple/blueberry muffins, squash or broccoli - everything on hand Total $0.00



Throw in 2 gallons milk @ $2.59 each


WEEK 4 TOTAL - $23.62


Week 5:

  • Oven fried chicken, oven fries, corn pudding or squash - everything on hand, total $0.00
  • chili - 1 lb. ground turkey $1.49, 2 cans tomato soup 98¢, 1 can diced tomatoes 35¢. Everything else on hand. total $2.82
  • sesame chicken, rice, glazed carrots - everything on hand. total $0.00
  • lentil vegetable stew, winter squash, dinner rolls - everything on hand, total $0.00
  • one pot chicken & veggies - 1 pkt onion soup mix 40¢, 1 can mushroom soup 59¢. Everything else on hand. Total 99¢
  • tuna melts, oven fries, veggies - tuna $1.18, 1 bag frozen veggies $1. Everything else on hand. Total $2.18
  • chicken tortilla soup - 1 can Rotel 88¢, 1 can diced tomatoes 35¢, everything else on hand. total $1.23


Throw in 2 gallons milk @ $2.59 each


WEEK 5 TOTAL - $12.40



Week 6:

  • beef roast, potatoes, carrots - beef roast $4.80, everything else on hand. Total $4.80
  • teriyaki chicken, rice, steamed broccoli - 1 bag frozen broccoli, $1. Everything else on hand. Total $1
  • porcupine meatballs, mashed potatoes, green beans - 2 lb. ground turkey $2.98, 2 cans tomato soup 98¢, everything else on hand. Total $3.96
  • THANKSGIVING DINNER we take green bean casserole, dinner rolls, pies, pumpkin cake roll - 1 can cr of mushroom soup 59¢, french fried onions 99¢, 1 pkg. cream cheese 99¢, 3 cans pumpkin $3. Everything else on hand. Total $5.57
  • pigs in a blanket, oven fries, veggie sticks - 2 pkg. hot dots $1.78. Everything else on hand Total $1.78
  • chicken paprika, homemade noodles, peas & carrots - sour cream $1.19, 1 bag frozen peas & carrots $1. Everything else on hand. Total $2.19


throw in 2 gallons milk @ $2.59


WEEK 6 TOTAL - $21.89



NOW, when I say "everything on hand", that means that I have the supplies on hand to make the rest. Free potatoes, squash, apples, carrots in my garden, homecanned goods, homemade buns, pasta, & tortillas, things already in the freezer & pantry, salad dressings from scratch, bulk rice & oatmeal, etc. I also have all the chicken (whole or parts) I need thanks to raising 102 hens this summer. To keep my supplies stocked cost me:

$16.69 for a 50 lb. bag of flour

$ 2.19 each for 2 4lb. bags of white sugar

$ 1.49 for a 3 lb. bag of onions

$ .99 each for 2 bottles of ketchup

$1.79 each for 2 jars Miracle Whip

$ .69 each for 10 boxes margarine

$ .99 for one bunch celery

$ .99 each for 12 dozen eggs

$47.89 TOTAL for miscellaneous





GRAND TOTAL $175.35


lovinmyboys...
by Member on Dec. 11, 2012 at 2:43 PM
I stopped reading when I saw sausage for 50¢…where can you get that on a normal basis?
Posted on the NEW CafeMom Mobile
michiganmom116
by Rhonda on Dec. 11, 2012 at 2:48 PM


Quoting lovinmyboys...:

I stopped reading when I saw sausage for 50¢…where can you get that on a normal basis?

1/2 pkg, regular cost was 99¢ two years ago for a 1 lb. pkg at Save A Lot

lovinmyboys...
by Member on Dec. 11, 2012 at 2:55 PM
There is no way a 1/2 package of meat is enough protein for 8 people...and your portions must be really small.

Quoting michiganmom116:


Quoting lovinmyboys...:

I stopped reading when I saw sausage for 50¢…where can you get that on a normal basis?

1/2 pkg, regular cost was 99¢ two years ago for a 1 lb. pkg at Save A Lot

Posted on the NEW CafeMom Mobile
michiganmom116
by Rhonda on Dec. 11, 2012 at 2:58 PM

That 1/2 pkg. of sausage was PART of the jambalaya...which also has chicken breasts, rice, tomatoes, spices, etc.  The recipe makes a good 3 - 4 quarts (between 6 - 8 cups) of thick jambalaya...more than enough to satisfy everyone's bellies.  It could feed my family of 7 (4 adults, 3 teens/tweens) with leftovers.  Add a package of corn muffin mix made into muffins (fairly inexpensive) and it would fill them even more.

Quoting lovinmyboys...:

There is no way a 1/2 package of meat is enough protein for 8 people...and your portions must be really small.

Quoting michiganmom116:


Quoting lovinmyboys...:

I stopped reading when I saw sausage for 50¢…where can you get that on a normal basis?

1/2 pkg, regular cost was 99¢ two years ago for a 1 lb. pkg at Save A Lot





lovinmyboys...
by Member on Dec. 11, 2012 at 3:03 PM
It is not just this meal...all your meals look only big enough to feed four.

Quoting michiganmom116:

That 1/2 pkg. of sausage was PART of the jambalaya...which also has chicken breasts, rice, tomatoes, spices, etc.  The recipe makes a good 3 - 4 quarts (between 6 - 8 cups) of thick jambalaya...more than enough to satisfy everyone's bellies.  It could feed my family of 7 (4 adults, 3 teens/tweens) with leftovers.  Add a package of corn muffin mix made into muffins (fairly inexpensive) and it would fill them even more.

Quoting lovinmyboys...:

There is no way a 1/2 package of meat is enough protein for 8 people...and your portions must be really small.



Quoting michiganmom116:


Quoting lovinmyboys...:

I stopped reading when I saw sausage for 50¢…where can you get that on a normal basis?

1/2 pkg, regular cost was 99¢ two years ago for a 1 lb. pkg at Save A Lot


Posted on the NEW CafeMom Mobile
matreshka
by Platinum Member on Dec. 11, 2012 at 3:10 PM

I'm still trying to get organized myself.  So far I coupon first, check the pantry, and go from there. I am still bad at making lists.

specialwingz
by Corey on Dec. 11, 2012 at 3:22 PM
1 mom liked this

In my household, the jambalaya would be served with corn bread and a good sized salad.  If I served only a cup or less to my 3 guys (20 yr old twin boys and a fiance), they'd think I was handing them something to taste test before dinner.  LOL.

The rest of the meals would easily feed our family of 4 adults with leftovers for a 2nd meal.

On that note, one has to realize what actual portion sizes are.  Americans have the largest eyes when it comes to meal portions.  One meat portion for a person is approximately the size of the palm of their hand.  A woman is approx. 3 oz.  Men are approx. 6 oz.  Children, generally 1-2 oz, depending on their age and size.  But, Americans want all they can get for their dollar.  So, even though that 8 oz sirloin with loaded baked potato and dinner salad is almost triple portions for a woman, they will eat it all because that meal was on special for $10.95.  Men, generally order the 10 oz, which is almost double their single portion as well.  Look at the kids meals on the menus.  They are WAY over portioned.  Setting up those kids for larger portion expectations in their adult futures.

Cooking at home...if you plan hearty filling meals, there doesn't have to be a ton of food set before every family member.

Quoting lovinmyboys...:

It is not just this meal...all your meals look only big enough to feed four.

Quoting michiganmom116:

That 1/2 pkg. of sausage was PART of the jambalaya...which also has chicken breasts, rice, tomatoes, spices, etc.  The recipe makes a good 3 - 4 quarts (between 6 - 8 cups) of thick jambalaya...more than enough to satisfy everyone's bellies.  It could feed my family of 7 (4 adults, 3 teens/tweens) with leftovers.  Add a package of corn muffin mix made into muffins (fairly inexpensive) and it would fill them even more.

Quoting lovinmyboys...:

There is no way a 1/2 package of meat is enough protein for 8 people...and your portions must be really small.



Quoting michiganmom116:


Quoting lovinmyboys...:

I stopped reading when I saw sausage for 50¢…where can you get that on a normal basis?

1/2 pkg, regular cost was 99¢ two years ago for a 1 lb. pkg at Save A Lot



lovinmyboys...
by Member on Dec. 11, 2012 at 3:27 PM
I know what correct portion sizes are.

Quoting specialwingz:

In my household, the jambalaya would be served with corn bread and a good sized salad.  If I served only cup or less to my 3 guys (20 yr old twin boys and a fiance), they'd think I was handing them something to taste test before dinner.  LOL.

The rest of the meals would easily feed our family of 4 adults with leftovers for a 2nd meal.

On that note, one has to realize what actual portion sizes are.  Americans have the largest eyes when it comes to meal portions.  One meat portion for a person is approximately the size of the palm of their hand.  A woman is approx. 3 oz.  Men are approx. 6 oz.  Children, generally 1-2 oz, depending on their age and size.  But, Americans want all they can get for their dollar.  So, even though that 8 oz sirloin with loaded baked potato and dinner salad is almost triple portions for a woman, they will eat it all because that meal was on special for $10.95.  Men, generally order the 10 oz, which is almost double their single portion as well.  Look at the kids meals on the menus.  They are WAY over portioned.  Setting up those kids for larger portion expectations in their adult futures.

Cooking at home...if you plan hearty filling meals, there doesn't have to be a ton of food set before every family member.

Quoting lovinmyboys...:

It is not just this meal...all your meals look only big enough to feed four.



Quoting michiganmom116:

That 1/2 pkg. of sausage was PART of the jambalaya...which also has chicken breasts, rice, tomatoes, spices, etc.  The recipe makes a good 3 - 4 quarts (between 6 - 8 cups) of thick jambalaya...more than enough to satisfy everyone's bellies.  It could feed my family of 7 (4 adults, 3 teens/tweens) with leftovers.  Add a package of corn muffin mix made into muffins (fairly inexpensive) and it would fill them even more.

Quoting lovinmyboys...:

There is no way a 1/2 package of meat is enough protein for 8 people...and your portions must be really small.





Quoting michiganmom116:


Quoting lovinmyboys...:

I stopped reading when I saw sausage for 50¢…where can you get that on a normal basis?

1/2 pkg, regular cost was 99¢ two years ago for a 1 lb. pkg at Save A Lot



Posted on the NEW CafeMom Mobile
specialwingz
by Corey on Dec. 11, 2012 at 3:36 PM

Then, how do you figure her menu is under-portioned?

Quoting lovinmyboys...:

I know what correct portion sizes are.

Quoting specialwingz:

In my household, the jambalaya would be served with corn bread and a good sized salad.  If I served only cup or less to my 3 guys (20 yr old twin boys and a fiance), they'd think I was handing them something to taste test before dinner.  LOL.

The rest of the meals would easily feed our family of 4 adults with leftovers for a 2nd meal.

On that note, one has to realize what actual portion sizes are.  Americans have the largest eyes when it comes to meal portions.  One meat portion for a person is approximately the size of the palm of their hand.  A woman is approx. 3 oz.  Men are approx. 6 oz.  Children, generally 1-2 oz, depending on their age and size.  But, Americans want all they can get for their dollar.  So, even though that 8 oz sirloin with loaded baked potato and dinner salad is almost triple portions for a woman, they will eat it all because that meal was on special for $10.95.  Men, generally order the 10 oz, which is almost double their single portion as well.  Look at the kids meals on the menus.  They are WAY over portioned.  Setting up those kids for larger portion expectations in their adult futures.

Cooking at home...if you plan hearty filling meals, there doesn't have to be a ton of food set before every family member.

Quoting lovinmyboys...:

It is not just this meal...all your meals look only big enough to feed four.



Quoting michiganmom116:

That 1/2 pkg. of sausage was PART of the jambalaya...which also has chicken breasts, rice, tomatoes, spices, etc.  The recipe makes a good 3 - 4 quarts (between 6 - 8 cups) of thick jambalaya...more than enough to satisfy everyone's bellies.  It could feed my family of 7 (4 adults, 3 teens/tweens) with leftovers.  Add a package of corn muffin mix made into muffins (fairly inexpensive) and it would fill them even more.

Quoting lovinmyboys...:

There is no way a 1/2 package of meat is enough protein for 8 people...and your portions must be really small.





Quoting michiganmom116:


Quoting lovinmyboys...:

I stopped reading when I saw sausage for 50¢…where can you get that on a normal basis?

1/2 pkg, regular cost was 99¢ two years ago for a 1 lb. pkg at Save A Lot




Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

close Join now to connect to
other members!
Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN