Advertisement
Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

Frugalistas Frugalistas
i was hoping that you ladies could give me a sample shopping list and tell me what it is that you make with your ingredients. i am trying hard to meal plan but it seems like either i still spend a fortune or i ebt the same things night after night. i was also hoping to get a jist of what you spend on each trip. thanks!
Posted on CafeMom Mobile
by on Dec. 11, 2012 at 2:18 PM
Replies (21-30):
chrissysnow22
by on Dec. 11, 2012 at 10:59 PM
Spaghetti and green salad with garlic bread
Pasta- $1.00
Lettuce- $1.00
Tomatoes- $2.00 for 4
Yellow onion- $1.00

Taco salad
Black beans .69
Cheddar cheese 1.25
Lime- .59
Avocado- $1.29

Baked chicken rice and gravy

Chicken- $4.49 pack

Stir fry
Carrots- $1.99
Bell pepper $1.99
Sweet potato $1.99

Baked potato soup

Kitchen sink salad

I get ground beef, garlic, and sweet potatoes from my job.

I keep chicken broth, potatoes, eggs, cream, flour, etc on a regular basis.
Posted on the NEW CafeMom Mobile
michiganmom116
by Rhonda on Dec. 12, 2012 at 8:01 AM

Gotta love you ladies!  Unrealistic?  Unbelievable?  such skeptics...LOL  blowing kisses

I do what I can with what I have.

YES, this isn't easy to believe, but remember that I have access to a discount store with pretty good prices.

Okay, here is this week's menu plan and my grocery list/cost, meat included:


Sunday:

breakfast – breakfast bake with ham, veggie juice 

lunch – hamburger mushroom gravy over mashed potatoes, Monte Carlo veggie mix

dinner – fire dept Christmas party – taking peppermint stick brownies


Monday:

breakfast – leftover breakfast bake, veggie juice

lunch – veggie & smoked sausage soup

dinner – meatloaf, veggies au gratin


Tuesday:

breakfast – carrot cake pancakes, grapefruit

lunch – leftovers

dinner - chicken alfredo, salad


Wednesday:

breakfast – veggie hash, poached eggs, veggie juice

lunch – leftovers

dinner - tacos


Thursday:

breakfast – omelet, grapefruit

lunch – salmon patties and side salad

dinner - smoked ham roast, Waldorf salad, dilled carrots


Friday:

breakfast – carrot cake pancakes, veggie juice

lunch – leftovers

dinner - beefy mushroom beef roast, potatoes, carrots


Saturday:

breakfast – veggie omelet, veggie juice

lunch – leftovers or stew made from leftovers

dinner - pizza


shopping list:

  • 1 lb. pork sausage 99¢
  • 3 dozen eggs @ 99¢ each = $2.97
  • 1 gallon milk $2.89
  • 2 lb. bag of tater tots = $1.89
  • 3 8-oz. pkg cheddar cheese $1.69 each = $5.07
  • 4 lb. lean grass fed ground beef @ $2.61/lb = $10.44
  • 1 10-lb. bag russet potatoes $2.99  (we'll have potatoes left over for next week)
  • 1 can mushrooms 60¢
  • Monte Carlo veggie mix - 99¢
  • 2 pkg. fudge brownie mix - $2
  • 1 lb. real butter $1.99
  • 1 pkg. smoked sausage $1.59
  • 1 bag frozen mixed soup veggies 99¢
  • 1 bag California mix veggies = 99¢
  • 1 can cheddar cheese soup - 60¢
  • 16 oz. sour cream $1.49
  • 3 lb. bag carrots $1.99
  • bag of grapefruit - $3.99
  • 2 lb. chicken breasts (we raised these for around $1.04/lb.) - $2.08
  • 1 pkg. cream cheese - 99¢
  • 1 pkg spaghetti 75¢
  • 4 oz. parmesan cheese $1.25
  • 3 heads romaine lettuce $1.99
  • fresh tomatoes $2.29/pk of 4
  • 2 pkg. taco shells @ 35¢ each = 70¢
  • 2.5 lb. smoked ham @ $1.09/lb - $2.73
  • 1 large can of salmon $1.50
  • (have apples left over from last week for waldorf salad)
  • 32 oz. mayonnaise 75¢
  • 3 lb. grass fed beef roast @ $2.61/lb = $7.83
  • 1 can beefy mushroom soup - 60¢
  • pack of pepperoni - 99¢
  • 8 oz. shredded pizza cheese $1.69
  • 8 oz. tomato sauce 15¢

TOTAL $70.75

Note:  the home-canned veggie juice, various baking supplies for the pancakes and pizza crust, homemade/home-preserved apple butter to top the pancakes, 2 quarts of home-canned tomatoes for the smoked sausage soup, and spices are things I already have on hand.  I also had leftover ham, a head of lettuce, 1 bunch celery, and 2 dozen eggs left over from last week, along with a handful of raisins (Waldorf salad) and 1 1/2 c. cheese crackers (granddaughter's snacks - for the veggies au gratin)

The meat prices are low because I buy beef and pork in bulk (on the hoof) and raise the poultry ourselves.  Sometimes I even make my own pork sausage (just not this time.)

THIS FEEDS 2 ADULTS, 2 TEEN BOYS, AND A 12 YR OLD GIRL (except for Saturday night....kids will be at church youth group and the pizza is for just DH and myself.)  No one goes hungry.  We rarely eat snacks, but if the kids want something there's still apples, hard boiled eggs, popcorn, home-canned applesauce, and veggie sticks on hand.


thefiregoddess
by Optimus Prime on Dec. 12, 2012 at 8:07 AM
I'd like to know on the tuna melts.. did you buy two cans or feed two cans?

I eat half a can myself and I have a Lapband!


Quoting lovinmyboys...:

There is no way a 1/2 package of meat is enough protein for 8 people...and your portions must be really small.



Quoting michiganmom116:


Quoting lovinmyboys...:

I stopped reading when I saw sausage for 50¢…where can you get that on a normal basis?

1/2 pkg, regular cost was 99¢ two years ago for a 1 lb. pkg at Save A Lot

Posted on the NEW CafeMom Mobile
michiganmom116
by Rhonda on Dec. 12, 2012 at 8:17 AM

Fed two cans.  When you add in the hard boiled eggs, celery, cheese, mayonnaise, and homemade buns, it makes for a good sized sandwich...8 - 12 of them.

Quoting thefiregoddess:

I'd like to know on the tuna melts.. did you buy two cans or feed two cans?

I eat half a can myself and I have a Lapband!


Quoting lovinmyboys...:

There is no way a 1/2 package of meat is enough protein for 8 people...and your portions must be really small.



Quoting michiganmom116:


Quoting lovinmyboys...:

I stopped reading when I saw sausage for 50¢…where can you get that on a normal basis?

1/2 pkg, regular cost was 99¢ two years ago for a 1 lb. pkg at Save A Lot


thefiregoddess
by Optimus Prime on Dec. 12, 2012 at 8:48 AM

Ah you add stuff in! I forget people do that lol. I eat tuna+mayo straight out of the can since I dont really eat breads!

By the way.. do you happen to have a chicken salad recipe tht does NOT involve fruit or nuts?

I love chicken salad wraps when I go out to eat, but when I try making it at home (even with pre made seasoning) it sucks!

I wonder if its because I use hellmans mayo lol

Quoting michiganmom116:

Fed two cans.  When you add in the hard boiled eggs, celery, cheese, mayonnaise, and homemade buns, it makes for a good sized sandwich...8 - 12 of them.

Quoting thefiregoddess:

I'd like to know on the tuna melts.. did you buy two cans or feed two cans?

I eat half a can myself and I have a Lapband!


Quoting lovinmyboys...:

There is no way a 1/2 package of meat is enough protein for 8 people...and your portions must be really small.



Quoting michiganmom116:


Quoting lovinmyboys...:

I stopped reading when I saw sausage for 50¢…where can you get that on a normal basis?

1/2 pkg, regular cost was 99¢ two years ago for a 1 lb. pkg at Save A Lot



michiganmom116
by Rhonda on Dec. 12, 2012 at 9:00 AM


Quoting thefiregoddess:

Ah you add stuff in! I forget people do that lol. I eat tuna+mayo straight out of the can since I dont really eat breads!

By the way.. do you happen to have a chicken salad recipe tht does NOT involve fruit or nuts?

I love chicken salad wraps when I go out to eat, but when I try making it at home (even with pre made seasoning) it sucks!

I wonder if its because I use hellmans mayo lol

Quoting michiganmom116:

I use finely diced chicken, celery, dry onion flakes, maybe some diced water chestnuts for crunch.  Add mayo, salt and pepper to taste, add dijon mustard if you want.  I do the same with ham salad (minus the water chestnuts) but add a little prepared yellow mustard instead of the dijon.

thefiregoddess
by Optimus Prime on Dec. 12, 2012 at 9:07 AM

Well.. I'm beginning to blog about this. I have to post a linky in my siggy (since the ones there are for my other blogs)

I have a lapband so I focus on protein first, veg/fruit second, starches third and last and rarely add in sugars or breads since I have a hard time with them. I only have 2ccs in my band (I have an 11cc capacity, so this is NOTHING) so I still eat about what a normal woman would eat in portion sizes.


Outside of couponing (I have a food stockpile for the apocalypse lol) my sample menu would be (I am home 24/7, I am on disability I dont work very often and would just pack whatever I list if I did or when I go to the DR)


Monday:

Scrambled Egg - 11 cents

1/2 slice american cheese (for the egg) 10 cents (boars head..yum!)

2 ounces mandarin oranges from a can, rinsed (I dont like syrup) .25 cents

optional if I'm still hungry: 1 slice toast with peanut butter or preserves- 5 cents for toast, 11 cents for PB/jam

Breakfast Total .46-.63

Lunch: Deli Turkey slices (oscar mayer deli fresh) 2 oz- .39

           1 String cheese stick .16 cents

           1/4 cup lettuce .14 cents

           1 table spoon light ranch -15 cents

Lunch Total: .84

Dinner: Pot Roast with Potatoes (made in pot)

            1 packet beefy onion soup mix .30

            4 oz beef roast (I will eat 2oz) .64

            5 whole potatoes, sliced (about 1.5lbs) .30

            2 cups water, free (included in my rent)

Dinner Total: 1.24


Tuesday: Breakfast Pot Roast Left over with potatoes- FREE since I factored it into yesterdays costs

               Lunch:  3 ozpork chop with cream soup baked on (i know, guilty pleasure) and 1/2 cup rice - .28 for the pork chop, .15 for the cream soup, .16 rice

    Lunch Total: .59


Dinner: 2 oz chicken breast .25

            1/2 teaspoon bbq sauce (I got this for free, but...) 10 cents

            1/4 cup lettuce .14

            1 tablespoon light ranch .15

Dinner Total: .64


Now, I *do* eat snacks which focus on protein usually. I usually eat 1/6 of a protein bar (they are HUGE ones I got on clearance) which is about 7 cents a serving, but for the sake of people who dont eat chalk disguised as health food--

2 snacks a day: Snack 1- 1/2 apple with 1 tsp caramel dip, .50 cents

                         Snack 2: Natural sweet corn (from a can) with butter pat (4 oz) .5 for the corn, .10 for the butter so .15 cents


Thats just a sample lol.

I do eat a lot less, but if you pay attention to portion sizes... what I eat is actually correct in what most adults should eat. 3oz of meat is considered a serving by the USDA.

This post is long enough, I'll have to come back and write out more. :)


thefiregoddess
by Optimus Prime on Dec. 12, 2012 at 9:08 AM

It must be the mustard. I dont like mustard so I've never used it!

That has to be the secret. I love chicken salad! (yum!)

Do you still shop at save a lot? We have one here, but I've never been in it!

Quoting michiganmom116:


Quoting thefiregoddess:

Ah you add stuff in! I forget people do that lol. I eat tuna+mayo straight out of the can since I dont really eat breads!

By the way.. do you happen to have a chicken salad recipe tht does NOT involve fruit or nuts?

I love chicken salad wraps when I go out to eat, but when I try making it at home (even with pre made seasoning) it sucks!

I wonder if its because I use hellmans mayo lol

Quoting michiganmom116:

I use finely diced chicken, celery, dry onion flakes, maybe some diced water chestnuts for crunch.  Add mayo, salt and pepper to taste, add dijon mustard if you want.  I do the same with ham salad (minus the water chestnuts) but add a little prepared yellow mustard instead of the dijon.


michiganmom116
by Rhonda on Dec. 12, 2012 at 9:12 AM

I have found a little Amish-owned store with better prices than Save A Lot's prices and it's half the distance to Save A Lot, so I buy my groceries there.  It's been a while since I've been to Save A Lot! 

Quoting thefiregoddess:

It must be the mustard. I dont like mustard so I've never used it!

That has to be the secret. I love chicken salad! (yum!)

Do you still shop at save a lot? We have one here, but I've never been in it!

Quoting michiganmom116:


Quoting thefiregoddess:

Ah you add stuff in! I forget people do that lol. I eat tuna+mayo straight out of the can since I dont really eat breads!

By the way.. do you happen to have a chicken salad recipe tht does NOT involve fruit or nuts?

I love chicken salad wraps when I go out to eat, but when I try making it at home (even with pre made seasoning) it sucks!

I wonder if its because I use hellmans mayo lol

Quoting michiganmom116:

I use finely diced chicken, celery, dry onion flakes, maybe some diced water chestnuts for crunch.  Add mayo, salt and pepper to taste, add dijon mustard if you want.  I do the same with ham salad (minus the water chestnuts) but add a little prepared yellow mustard instead of the dijon.






thefiregoddess
by Optimus Prime on Dec. 12, 2012 at 9:27 AM

Oh forgot to add, its a 1 month supply of food for me.

So shopping list: 2 dozen eggs 2$

                           2lb pork chops, 3$

                           10lb potatoes 2$

                           1lb american cheese 6$

                           2 lbs beef roast 5$

                           1lb ground sausage roll 1$

                           1lb pack bacon 1$

                           3lb boneless skinless chicken breast 6$

                           2 packs cheese sticks (12 each) 3$

                           4 lbs ground 93% lean burger, 10$

                           Pork loin 2lbs, 3$

                           Deli Turkey, 2lbs, 8$ (I get oscar mayer deli fresh)

                           Mandarin Oranges 2 cans, 2$

                           2lbs apples (i like honey crisp only which are EXPENSIVE!) 6$

                           1lb bananas, .59

                           1 whole pineapple, 1$ (good lord are these a pain to cut!)

                           1 jar mayo- already had it on hand, I use one every 4 months so .50 a month

                          bbq sauce, 1, 1$ a bottle

                           Light Ranch, 1.30$, 1 bottle

                           Romaine lettuce, 18oz- 1.99 (I buy this 2x a month, OR buy bagged salad if I can get it on clearance for the same price per oz)

                           Baby carrots, 2lbs- 1$

                           Grape Tomatoes, 8 cartons (great snack), 5.52

                           1 pack flour tortillas, 1$

                           2 cans tuna in water, 1.10

                           1 pack chicken jalapeno sausage, 1.79 (1lb)

                           1 Brick of velveeta knock off (aldis) that lasts about 2-3 months, 3.99

                           1 lb pasta, FREE with coupons, or .50


Random assorted spices, fresh foods and the like: 15$

Total: 85$ for the month. Thats enough to feed me, a friend, a few random stray friends, and about half what I need to feed the SO (who is deployed) AND give me 2 weeks worth of back up foods (like the ground beef)

Generally speaking, if its not fresh food packaged by the grocer ( i.e. chicken breasts, ground beef, apples, bananas and so on) I do NOT buy it without a coupon.

Also, 25lb flour is 8$, 2lb yeast 5$, sugar 2$ for 4lbs or 13$ for 25lbs at my sams club, and I got a bread machine for 5$ at good will years ago (it was even new in the box!) so I could fesiably make enough bread products to last my household a year or two on like 30$.


                           

Quoting thefiregoddess:

Well.. I'm beginning to blog about this. I have to post a linky in my siggy (since the ones there are for my other blogs)

I have a lapband so I focus on protein first, veg/fruit second, starches third and last and rarely add in sugars or breads since I have a hard time with them. I only have 2ccs in my band (I have an 11cc capacity, so this is NOTHING) so I still eat about what a normal woman would eat in portion sizes.


Outside of couponing (I have a food stockpile for the apocalypse lol) my sample menu would be (I am home 24/7, I am on disability I dont work very often and would just pack whatever I list if I did or when I go to the DR)


Monday:

Scrambled Egg - 11 cents

1/2 slice american cheese (for the egg) 10 cents (boars head..yum!)

2 ounces mandarin oranges from a can, rinsed (I dont like syrup) .25 cents

optional if I'm still hungry: 1 slice toast with peanut butter or preserves- 5 cents for toast, 11 cents for PB/jam

Breakfast Total .46-.63

Lunch: Deli Turkey slices (oscar mayer deli fresh) 2 oz- .39

           1 String cheese stick .16 cents

           1/4 cup lettuce .14 cents

           1 table spoon light ranch -15 cents

Lunch Total: .84

Dinner: Pot Roast with Potatoes (made in pot)

            1 packet beefy onion soup mix .30

            4 oz beef roast (I will eat 2oz) .64

            5 whole potatoes, sliced (about 1.5lbs) .30

            2 cups water, free (included in my rent)

Dinner Total: 1.24


Tuesday: Breakfast Pot Roast Left over with potatoes- FREE since I factored it into yesterdays costs

               Lunch:  3 ozpork chop with cream soup baked on (i know, guilty pleasure) and 1/2 cup rice - .28 for the pork chop, .15 for the cream soup, .16 rice

    Lunch Total: .59


Dinner: 2 oz chicken breast .25

            1/2 teaspoon bbq sauce (I got this for free, but...) 10 cents

            1/4 cup lettuce .14

            1 tablespoon light ranch .15

Dinner Total: .64


Now, I *do* eat snacks which focus on protein usually. I usually eat 1/6 of a protein bar (they are HUGE ones I got on clearance) which is about 7 cents a serving, but for the sake of people who dont eat chalk disguised as health food--

2 snacks a day: Snack 1- 1/2 apple with 1 tsp caramel dip, .50 cents

                         Snack 2: Natural sweet corn (from a can) with butter pat (4 oz) .5 for the corn, .10 for the butter so .15 cents


Thats just a sample lol.

I do eat a lot less, but if you pay attention to portion sizes... what I eat is actually correct in what most adults should eat. 3oz of meat is considered a serving by the USDA.

This post is long enough, I'll have to come back and write out more. :)



Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)