Advertisement
Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

Frugalistas Frugalistas
Ok so I need some frugal tips. What are some big money Savers in your household?
My biggest problem is food (300/month) I'm over by 5$ already and still have about 2 weeks to go. (I don't eat boxed meals..etc).. He is a cook everyday meat and potatoes guy.. Doesn't really like one dish meals or frozen veggies. (He cooks most of the time)
I've cut back on cleaning supplies by using baking soda and vinegar.. And washing soda. I don't like the vinegar as glass cleaner tho.. Any other options are helpful! My laundry detergent only costs 3$ and last for 2-3 months, I use a laundry mat.. ((EXPENSIVE!))
ANY suggestions??
Posted on the NEW CafeMom Mobile
by on Jan. 30, 2013 at 9:18 AM
Replies (11-20):
consumerswin
by on Jan. 30, 2013 at 7:30 PM

Wow it sounds like you need to stretch your dollar AND get some money in to come in to your household.
My College aged kids call me an expert cheapskate. I just chose another store to shop at and I went from $240 a month to $85 dollars a month, get a check in the mail from the company I shop with  as well- every month for 2 and half years.

How many in your family and what is your Grocery budget like monthly? Also cleaning with Baking soda and vinegar may take off surface dirt but it isn't  Anti bacterial, Anti-fungal or Anti-septic. you  may actually be costing you more. How is your health and what about any dermatitis issues.

 

Chloe

 

TexanMomOf6
by on Jan. 30, 2013 at 7:48 PM
1 mom liked this

Also....See if your library has a copy of The Tightwad Gazette or one of the couponing books. They have good recipe books too.

Good Luck!!

Quoting MamaNeeNee:

You have some really great ideas! I work for a grocery store myself, and I don't buy meats unless they are markdowns of they are part of a family plan.
I tried a garden last year (spent like $100+) and nothing grew. Well my tomato plant grew but didn't produce any tomatoes. My apartment is DARK inside and out. Only one window gets a little sun in during the day.. Everything died. But I am going to help a friend with her garden this year in exchange for the produce! Yay for having friends!
I live in a apartment, and my water heater is in the wall somewhere???? Look in the storage room. It may be a small one. If it is in a community utility room the maintence guy can help you adjust the temp. 
I would LOVE to get ahold of that cookbook!! "Once-a Month Cooking Family Favorites" Available online lots of places.
No options on utilities.. And my apartment doesn't have a washer hook up. I wonder if I could buy one that hooks up to the sink..I have never had that kind so I have no idea if it would be a budget helper.
I have a small patio.. Do you think a clothes line would work between priavacy fence that's maybe 7-8 feet apart? I have a clothesline that is between 2 porch posts that are only 6 foot apart. I went back and forth 4 times, about 10 inches down on each so I can hang more stuff. Works fine.
My cell phone is free.. Or between 5-20$ if I run out of minutes. That's good.


Quoting TexanMomOf6:

I worked at a grocery store. When the butcher came in every morning he went through the dates and marked down the ones that expire that day. 30% off.

Consider a garden.

Put a timer on your water heater. Turn it off before everyone goes to bed. Turn it on right before everyone gets home from school/work. Turn down the temp.

Use room fans instead of air/heat. Dress in sweats in the winter, shorts in the summer.

I found a cookbook that had once a week and once a month cooking menus. It gives you grocery list, order to cook things, how to divide them into freezer containers, what type of sides to put with them. If you cook a bunch at one time, not only are you making meals more conveinent by cooking all the foods pretty much at one time, you save energy use.

If you have more than one utility company in your area, shop around.

Get new quotes on vehicle insurance.

Perhaps buy a used washer? I use a clothes line instead of a dryer.

Shop around for cheaper cell phones. My friend pays $85 a month. I pay $30.

Honestly evaluate needs vs. wants.



heathercm26
by Member on Jan. 30, 2013 at 8:13 PM
Cut old clothes into rags so u dont have to buy paper towels.

Use your towels a few times before washing em.

Move to a cheaper place

Dont eat out.


Make a list when u go to the store. Dont buy any snacks. Dont buy any pop. Change brands of products.

Dont get magazine subscriptions. Cut back on driving.

Make your own febreeze if you use it.........
Posted on the NEW CafeMom Mobile
heathercm26
by Member on Jan. 30, 2013 at 8:18 PM
1 mom liked this
Take your kids to the library, park, on wals etc rather than taking them to more expensive things.

Get rid of cable and get netflix

Grow a few things

Have a garage sale
Posted on the NEW CafeMom Mobile
chrissysnow22
by on Jan. 30, 2013 at 9:15 PM
Meal planning saves a ton.

Portion control helps out a lot also. Sometimes you don't notice you are already full because we are taught to finish our plate.

Cooking from scratch requires an initial investment but pays off in the long run.

Maybe you could line dry done things. If you don't have space for a clothesline you could get one of those freestanding ones from Walmart or something.

Plan your trips so that you are not wasting gas.

See if you can find a grocery store that discounts bruised or overripe produce.
Posted on the NEW CafeMom Mobile
MamaNeeNee
by on Jan. 30, 2013 at 10:34 PM
I also use a bleach water mix... 10-1, same as medical use.. (I didn't get rid of ALL my household cleaners, I only buy what is absolutely necessary) our health is fine :) actually we are above average when it comes to healthy. We are hardly ever sick or have any issues :)
I def need more income.. But that will happen with time I guess.
My monthly grocery budget is 300$ for a family of 4. I do most of my shopping at Aldi.


Quoting consumerswin:

Wow it sounds like you need to stretch your dollar AND get some money in to come in to your household.
My College aged kids call me an expert cheapskate. I just chose another store to shop at and I went from $240 a month to $85 dollars a month, get a check in the mail from the company I shop with  as well- every month for 2 and half years.


How many in your family and what is your Grocery budget like monthly? Also cleaning with Baking soda and vinegar may take off surface dirt but it isn't  Anti bacterial, Anti-fungal or Anti-septic. you  may actually be costing you more. How is your health and what about any dermatitis issues.


 


Chloe


 

Posted on the NEW CafeMom Mobile
MsBlueBelle
by Bronze Member on Jan. 30, 2013 at 11:22 PM

 Here is a link to all things finances that are free from the Alabama Co Operative Extension Agency.  ACES.edu  The second link is the main page and you can look up any subject there.  Your city should have something like this. 

http://www.aces.edu/pubs/docs/indexes/heca.php

http://www.aces.edu/main/

supermillerMom
by on Jan. 31, 2013 at 3:01 AM
Oooh the cell phone tip is a good one. We cut our bill from almost $130/month to $50 by going with a month to month, no contract server. (Ours is virgin mobile. Same service I had with T-Mobile for 1/3 the price.) Also look at freecycle.org. It's a little tricky to get started and every area is different as far as quality of items offered but I love it. You can post anything you need or items you want to get rid of and it's all free. I've seen people get/give computers, cars, appliances, etc. My parents gave up a perfectly good upright freezer and I've practically clothed my son on all freecycled apparel.

Quoting MamaNeeNee:

You have some really great ideas! I work for a grocery store myself, and I don't buy meats unless they are markdowns of they are part of a family plan.

I tried a garden last year (spent like $100+) and nothing grew. Well my tomato plant grew but didn't produce any tomatoes. My apartment is DARK inside and out. Only one window gets a little sun in during the day.. Everything died. But I am going to help a friend with her garden this year in exchange for the produce!

I live in a apartment, and my water heater is in the wall somewhere????

I would LOVE to get ahold of that cookbook!!

No options on utilities.. And my apartment doesn't have a washer hook up. I wonder if I could buy one that hooks up to the sink..

I have a small patio.. Do you think a clothes line would work between priavacy fence that's maybe 7-8 feet apart?

My cell phone is free.. Or between 5-20$ if I run out of minutes




Quoting TexanMomOf6:

I worked at a grocery store. When the butcher came in every morning he went through the dates and marked down the ones that expire that day. 30% off.

Consider a garden.

Put a timer on your water heater. Turn it off before everyone goes to bed. Turn it on right before everyone gets home from school/work. Turn down the temp.

Use room fans instead of air/heat. Dress in sweats in the winter, shorts in the summer.

I found a cookbook that had once a week and once a month cooking menus. It gives you grocery list, order to cook things, how to divide them into freezer containers, what type of sides to put with them. If you cook a bunch at one time, not only are you making meals more conveinent by cooking all the foods pretty much at one time, you save energy use.

If you have more than one utility company in your area, shop around.

Get new quotes on vehicle insurance.

Perhaps buy a used washer? I use a clothes line instead of a dryer.

Shop around for cheaper cell phones. My friend pays $85 a month. I pay $30.

Honestly evaluate needs vs. wants.

Posted on the NEW CafeMom Mobile
oddfox
by Bronze Member on Jan. 31, 2013 at 6:03 AM

Yours is a very common dilema. It's an education problem. Talk straight to your husband about the finances. Prices are only going to go up. I have the same issue with my sweetie but we have been working non-meat suppers into the mix. Since I do the cooking I can pull this off more easily. Unless your husband is going grocery shopping with you he probably has no clue. If you use only cash that will help. If you try budgeting by day for a while that may help too.Take out in cash what you have budgeted for the pay period and when it's gone, it's gone. Now for the cooking side. Usually if I notch up the flavors it works better. (Though some things he eats under protest-most beans, even though the kids and I will.) Generally I try to buy loss leaders in bulk and keep a pantry for dried goods. I buy fresh vegs and fruits in season and the cheapest ones only. Cheaper meats. Unsliced lunch meats.  Mac and Cheese or egg based dishes are good for a non meat start, then work in beans. (Dried beans are the cheapest). Maybe start by adding kidney beans to chili to stretch it or try lentil dishes. Ethnic cook books give good ideas. Grilled cheese sandwiches and homemade tomato soup is another. Smothered potatoes is another. (Bake potatoes and put savory toppings on them.) Spaghetti. Homemade pizza works too. We do soups and stews with hot quick breads on the side, like homemade biscuits or muffins. Stir fry with rice. We have a small raised bed garden, and hope to expand it this spring. (Cheap tomato sauce and a few fresh vegetables). That helps. We have a bump and dent grocer near us and that is a huge help too. You may want to look online for surplus food auctions. That's where these discount grocers get their stuff. Are you near any farms (this is where we get our eggs and pick our peaches), restaurant supply places? Are there any food coops near you? Bread is generally very costly near us but we get surplus (outdated) from a local grocer given to our church and it's helpful for many people. Do you have a bread outlet near you? Or would you consider baking your own? If you buy yeast in bulk (keep it in the freezer) bread is pretty cheap to make. Do you know anyone who hunts? Do you have a butcher near you and would you consider organ meats? You could try searching for places online and ask around. Find out how local friends have worked it out in your area because they are more familiar with local options. Hope this helps. I feel for you.

Jacob1211
by on Jan. 31, 2013 at 6:24 AM
1 mom liked this
Coupon coupon coupon!!! I can't stress it enough! I buy diapers with coupons and I usually pay no more than $3-4 for the jumbo packs. It is NOT always better to buy in bulk! I get the Sunday paper delivered ($19 per year) and if there are great coupons I buy more papers or my partner gets them from her hotel leftovers. I print coupons online (coupons.com) and I visit coupon blogs on Facebook and the web. They make it super easy! Even give you the link to coupons. I combine Target coupons or store coupons with manufactures ones (this is allowed nearly everywhere). I sign up at Enfamil Similac and gerber to get coupons and checks for formula. Ask for samples! I came home the other day to find a box with 2 powdered formulas in it from Enfamil! Saved me $25 from just a simple phone call. Shop the 99 cent stores first. It's just shipped there due to overstock or close to expiring product. If you use or freeze certain things quickly its great!
Posted on the NEW CafeMom Mobile
Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)