Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

selling my homemade items

Posted by on Feb. 6, 2013 at 11:37 AM
  • 1 Replies
  • 55 Total Views

 Over the years i've tried to sell things I make. More so during Christmas time. But i'd really like to get into it all year. So i was thinking about a "menu" of things I make regularly that I can post at work and such so people can order from me. I always struggle with pricing. I need to make it worth my time and money because pierogies in itself take an entire day to make!! I also don't want to have to large of a variety so I don't overwhelm myself. Then if it takes off then I can go from there with other things to make etc.

So I need help ladies..Tips, advice on pricing. Would you pay this price for what I posted? This is what I have so far:

Homemade Pierogies - $7.25/dozen

varieties: Potato and sauerkraut

Homemade white bread (13" loaves)- $2.50/loaf

Homemade Banana Bread- $3.50/loaf

Homemade foot long pumpkin rolls- $10.50/roll

Homemade cookies for any occasion- $6.75/dozen

Varieties:

by on Feb. 6, 2013 at 11:37 AM
Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Replies (1-1):
whitewinterose
by Head Admin on Feb. 6, 2013 at 11:53 AM

Factor in the cost to make these goods too. all the ingredients, then add time. For fresh and good homemade, some people will pay the price necessary. But you don't want to make them and lose money, also don't want to use all your time just to do it. 

Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)