Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

Homeschooling Moms Homeschooling Moms

 Okay ladies, what curriculum or supply do you spend the very most amount of money on?  And Why?  What is your logic behind it. 

This is curiosity so please don't bash each other's responses.

by on Aug. 26, 2013 at 7:32 AM
Replies (31-40):
Bleacheddecay
by Bronze Member on Aug. 26, 2013 at 12:15 PM
1 mom liked this

This was what I did too.


Quoting SusanTheWriter:

Math and Science.

I spend the most on those because 1) I'm least equipped to teach them myself, so I need extra tools and support; and 2) DD's post-high school goals are STEM heavy, so it's important to me that she gets the best possible education in those subjects.



kirbymom
by Sonja on Aug. 26, 2013 at 12:44 PM
Oh wow! It had got to be ........

PAPER paper and more paper with PENCILS!
bluerooffarm
by Gold Member on Aug. 26, 2013 at 12:52 PM

 

Quoting kirbymom:

Oh wow! It had got to be ........

PAPER paper and more paper with PENCILS!

 Right now my Staples has lined paper on for a penny a pack and I have a rebate coupon for plain white printer paper that basically makes it free.  My mother and my MIL actually both got me their paper rebate coupon this year too, so my paper this year will be almost free....look in your paper for that rebate.  I love the free stuff!  LOL  I also buy pencils and pens in bulk, so I get them pretty cheap, although the boys spend some of their money to get "cool" pencils.  I think the ink (printer) is more expensive than the paper and pencils. 

kirbymom
by Sonja on Aug. 26, 2013 at 1:06 PM
Quoting bluerooffarm:




Lol
I have to say paper and pencils becausey kids use them for writing schoolwork And drawing And writing down their thoughts on how to put together their projects. And they think the points have to actually BE points to write or draw with! Gah! lol. :)

With 6 of my 7 kids still doing school , that is almost every 2-3 weeks that we buy these. lol of course I use a few and hubby uses a few but the kids use them the most.
SusanTheWriter
by on Aug. 26, 2013 at 1:11 PM

We're actually doing two Thinkwell math courses this year. A year of Trig in 1st semester and a year of Pre-Calc in 2nd semester. $250 this year so she can take AP Calc next year.

And she's taking her science at the community college this year, but it's not part of the high school dual enrollment program so it's not subsidized by the district. $370 for one semester, which at least equals one year of high school credit.

Yeah, Math and Science are definitely the high ticket items.

bluerooffarm
by Gold Member on Aug. 26, 2013 at 1:16 PM
1 mom liked this

 

Quoting kirbymom:

Quoting bluerooffarm:




Lol
I have to say paper and pencils becausey kids use them for writing schoolwork And drawing And writing down their thoughts on how to put together their projects. And they think the points have to actually BE points to write or draw with! Gah! lol. :)

With 6 of my 7 kids still doing school , that is almost every 2-3 weeks that we buy these. lol of course I use a few and hubby uses a few but the kids use them the most.

 Bwahahaha.  My kids have problems with unpointy pencils too!!

6 kids at once?  Wow!  You are awesome.  I think about the years ahead with 3 and sigh.

bluerooffarm
by Gold Member on Aug. 26, 2013 at 1:18 PM

 

Quoting SusanTheWriter:

We're actually doing two Thinkwell math courses this year. A year of Trig in 1st semester and a year of Pre-Calc in 2nd semester. $250 this year so she can take AP Calc next year.

And she's taking her science at the community college this year, but it's not part of the high school dual enrollment program so it's not subsidized by the district. $370 for one semester, which at least equals one year of high school credit.

Yeah, Math and Science are definitely the high ticket items.

 AP calc is so worth the extra money this year!!  I scored high enough on my placements that I skipped trig and calc 1 in college, so definately worth the cash.

Jinx-Troublex3
by Jinx on Aug. 26, 2013 at 1:18 PM
PE....
Gymnastics and karate together are about $250 a momth for all 3.
bluerooffarm
by Gold Member on Aug. 26, 2013 at 1:40 PM

 

Quoting Jinx-Troublex3:

PE....
Gymnastics and karate together are about $250 a momth for all 3.

 You know, I never even think about gym class.  LOL, it's like the books, we would do Soccer and swimming anyway.

KrissyKC
by Silver Member on Aug. 26, 2013 at 1:49 PM

I think math and science as well, but mainly because I buy Rod & Staff for English, which is rather affordable and I like it.   Science is just so fun and hands on.   Science has lots of opportunity for supplies, clubs, experiments, etc... as well as good curriculum.

History has never been my favorite subject, and the kids seem to learn just fine off living books, videos, etc... However, I do buy something as a guide (like Rod & Staff Homelands of North America this year)..

For Math, I've invested in MUS, and when my eldest (who is pretty mathematically intelligent) gets in high school, she will probably do BOTH Saxon and some MUS still.   





Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)