Welcome to the Club

Getting New Moms Adjusted to Mommyhood One Step at a Time

Group Home

Back to School Countdown Day 11: School Lunches

Posted by   + Show Post

Do you (or your kids!) pack lunches at home or buy school lunch? What's the difference in cost? Sit down and talk with your kids about how much lunch costs and decide what's best for your family.

lunchbag

How much do you spend on lunches each day? What about over the course of the year?


Did you miss yesterday's challenge? You need to participate in 10 of the challenge posts for a chance to win the $50 gift card. Sign up here to join the challenge and get daily reminders!

by on Aug. 20, 2012 at 12:00 AM
Replies (31-40):
acrogodess
by on Aug. 20, 2012 at 12:57 PM

This yr they will be homeschooled and will be eating all lunches at home. Sometimes lunch will be leftovers from the night before. Other times it will simply be sandwiches and fruit or yogurt.

Vamomto4
by New Member on Aug. 20, 2012 at 12:59 PM

We do about 75% of home lunches and the rest utilizing the school lunches.  I think we probably spend more on our lunches but our girls' are so picky and this way I can get cheese/deli meat on their goldfish whole wheat bread, fruit or box of raisins and a fat free dessert.  They like dipping veggies in dip as well .  They both like bottled water so freeze them and take one out for each daughter for lunch when they thaw, same with gogurt!  So I do spend more on cold lunches but at least I know they're not throwing everthing they don't like which is what they do!!!  Our school lunches cost around 2.50 a day with bottled water being extra and I don't like paying 3.00 for them to only eat a piece of pizza or a hot dog for lunch and they throw out everything else.  I also bought at Costco these tiny ketchup containers that you see at the fast foods and fill them up with ketchup or mustard (whatever the prefer) and they have covers on them.  I do put a piece of scotch tape across each side so it for sure doesn't spill!

5forjulie
by Member on Aug. 20, 2012 at 1:04 PM

I used to have them get the hot lunches but they know its expensive and we have talked over the price of lunches. 

othermom
by Bronze Member on Aug. 20, 2012 at 1:04 PM

The kids both buy and bring. They get to go through the lunch menu and pick what they would like or what days o bring

lasncgtvt4
by Member on Aug. 20, 2012 at 1:06 PM

 last year my girls had free lunch and breakfast so this year I am not sure how it will go.

Luv.My.Kidz
by Member on Aug. 20, 2012 at 1:09 PM
1 mom liked this

I pack my lunch for work... oh wait... it's in my Fridge! LOL I work from home! My kids get free lunches, thankfully.

ZoeCY
by Member on Aug. 20, 2012 at 1:20 PM

My daughter is just going into preschool and it is only a half day program so she will be eating lunch at home this year.  After that I am sure we will make lunches for the most part not only to save money but so that I have a clue what she is eating.  My husband does pack a lunch though (or I do for him) to save money as well.  

kak27
by Member on Aug. 20, 2012 at 1:25 PM

My dd eats school lunch but my ds is a lot more picky so sometimes he eats school lunch and sometimes he brings it from home if their serving something he doesn't like. Its $2 a day per kid so I usually pay $80 a month.

begamom
by Member on Aug. 20, 2012 at 1:33 PM
School lunch is about $2. My ds never finishes it so its a waste. I pack him a lunch and whatever is left is his after school snack
LadySaphira
by Member on Aug. 20, 2012 at 1:35 PM
1 mom liked this

I am not sure how much lunches are in our schiool system. My son is eligable for free lunches

Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

Advertisement
close Join now to connect to
other members!
Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN