Welcome to the Club

Getting New Moms Adjusted to Mommyhood One Step at a Time

Group Home

What do you pay for them?


by on Jan. 17, 2013 at 8:28 PM
Replies (11-17):
mckinneymom918
by Member on Jan. 18, 2013 at 9:52 AM
3.29/doz, we only use egglands brown. But there are often coupons.
Posted on the NEW CafeMom Mobile
baconbits
by Bronze Member on Jan. 18, 2013 at 10:57 AM

 Feed is $9.00 per 50 lb bag. So whatever that would divide up to make per dozen. We raise our own hens/eggs. 14 hens eat 1 bag per week and lay almost 8 dozen per week. So I'll let you do the math.

907PickleMom
by Member on Jan. 18, 2013 at 1:05 PM
$10 for 5 dozen, about $2.60 a dozen in the regular stores. We eat 5 dozen in about 2 weeks! (5 people in the house)
Posted on the NEW CafeMom Mobile
Yuriko_chan
by Member on Jan. 18, 2013 at 1:24 PM

When we lived in the States, we paid somewhere around $1.60. Here in England if we shop at the commissary, we pay about the same. But if we shop off base, then we pay about £2 for half a dozen. Unless we go to the market. Then they're so much cheaper, getting them straight from the source.

momofsixangels
by Silver Member on Jan. 18, 2013 at 2:23 PM


Quoting baconbits:

 Feed is $9.00 per 50 lb bag. So whatever that would divide up to make per dozen. We raise our own hens/eggs. 14 hens eat 1 bag per week and lay almost 8 dozen per week. So I'll let you do the math.

We used to have our own hens.It was fun getting the fresh eggs every morning


allyn9
by Carey on Jan. 18, 2013 at 3:04 PM

About $1.49 a dozen.

mammapav
by Bronze Member on Jan. 18, 2013 at 5:02 PM

$ 1.79

Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

Advertisement