Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

How much do you spend...

Posted by on Feb. 1, 2013 at 7:08 PM
  • 34 Replies

 per week at the grocery store? Does it include paper, cleaning products and toiletries?

by on Feb. 1, 2013 at 7:08 PM
Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Replies (1-10):
Mom2Boys9501
by Member on Feb. 1, 2013 at 7:15 PM
1 mom liked this
Just depends on the week. Usually about $75. Will be restocking in about a week and won't have to shop for about 3 months. Today I spent $74.13 and saved $95.12.
Posted on the NEW CafeMom Mobile
MistressMinerva
by on Feb. 1, 2013 at 8:30 PM

Between $50-$75

QuiltLover
by Jocelynn on Feb. 1, 2013 at 8:31 PM

We spend around $25, we eatmostly veggies, and fresh produce..very little meat , we catch and freeze the fish we eat, and I can for most of the winter usage.

lovemelovemenot
by on Feb. 2, 2013 at 9:03 AM
I spend around $90 a week for everything for 5 people and 6 house pets: food, pet food, paper products, cleaning supplies, and personal care items.
mammapav
by Bronze Member on Feb. 2, 2013 at 10:43 AM

$50.00 to $80.00 a week with everything.

erienne06
by on Feb. 2, 2013 at 10:44 AM
$230 monthly yes it includes everything
Posted on CafeMom Mobile
ambermario4ever
by Member on Feb. 2, 2013 at 10:52 AM

About $150 and yes it includes paper, cleaning, and toiletries and sometimes also extras like books, socks, new clothes, or a toy.  Sop at a wholesale club so they sale everything. If I do a big trip to stock up then I will spend more and after I have stocked up I will spend less a week.

paris2lmp
by Member on Feb. 2, 2013 at 11:07 AM

 Wow!  Thats prett y impressive!  How many people do you have in your family?


Quoting QuiltLover:

We spend around $25, we eatmostly veggies, and fresh produce..very little meat , we catch and freeze the fish we eat, and I can for most of the winter usage.


 

paris2lmp
by Member on Feb. 2, 2013 at 11:10 AM

I typically spend about $100 for everything for a family of 4.  Lately it has been much less $50-60 but we have been pretty much living off of raman noodles and whole chickens for several weeks.  After reading this post though, I'm thinking there must be a way to do better!

momofsixangels
by on Feb. 2, 2013 at 11:29 AM

Not really sure.I use coupons and hit b1g1f deals.I love the dollar tree too

Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)