Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

Raising Special Needs Kids Raising Special Needs Kids

Has your grocery bill gone up?

Posted by on Apr. 25, 2014 at 4:58 PM
  • 41 Replies
I have noticed that mime is about $50 higher.
by on Apr. 25, 2014 at 4:58 PM
Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Replies (1-10):
arkansasmama08
by Gold Member on Apr. 25, 2014 at 5:14 PM
Lol yeah, mine has gone up, but we added a teenager lol. Since of our staples have definitely gone up in price. Beef is really getting high!
jjamom
by Michele on Apr. 25, 2014 at 5:18 PM
Our grocery bills are outrageous. I have noticed recently that a lot of things are going up.
dawncs
by Dawn on Apr. 25, 2014 at 5:20 PM

Mine has gone up $10 a week. However, I do as much shopping as I can at a low price grocery store as much as I can.

Cindy18
by Gold Member on Apr. 25, 2014 at 6:11 PM
We eat a lot of chicken here. I just paid over $9 for one whole chicken. It's nuts!!!

Quoting arkansasmama08: Lol yeah, mine has gone up, but we added a teenager lol. Since of our staples have definitely gone up in price. Beef is really getting high!
Cindy18
by Gold Member on Apr. 25, 2014 at 6:11 PM
I do too. Love Aldi!

Quoting dawncs:

Mine has gone up $10 a week. However, I do as much shopping as I can at a low price grocery store as much as I can.

Cindy18
by Gold Member on Apr. 25, 2014 at 6:12 PM
1 mom liked this
I heard on the news that prices were going up. It's nuts!!

Quoting jjamom: Our grocery bills are outrageous. I have noticed recently that a lot of things are going up.
arkansasmama08
by Gold Member on Apr. 25, 2014 at 7:02 PM
Wow! I don't buy them until the are .89/lb

Quoting Cindy18: We eat a lot of chicken here. I just paid over $9 for one whole chicken. It's nuts!!!

Quoting arkansasmama08: Lol yeah, mine has gone up, but we added a teenager lol. Since of our staples have definitely gone up in price. Beef is really getting high!
Cindy18
by Gold Member on Apr. 25, 2014 at 7:46 PM

I know right!!! I got the smallest one they had!

Quoting arkansasmama08: Wow! I don't buy them until the are .89/lb
Quoting Cindy18: We eat a lot of chicken here. I just paid over $9 for one whole chicken. It's nuts!!!
Quoting arkansasmama08: Lol yeah, mine has gone up, but we added a teenager lol. Since of our staples have definitely gone up in price. Beef is really getting high!


~~CINDY

jjamom
by Michele on Apr. 25, 2014 at 7:54 PM
Different areas of the country are more expensive as well. We live in the suburbs of Washington, DC and everything here is expensive. If I waited for chicken to be .89/lb, we'd never eat chicken!
SamMom912
by Silver Member on Apr. 25, 2014 at 8:02 PM
1 mom liked this

Yeah, Im in NYC suburbs,,, nothing costs .89 a lb lol...

Quoting jjamom: Different areas of the country are more expensive as well. We live in the suburbs of Washington, DC and everything here is expensive. If I waited for chicken to be .89/lb, we'd never eat chicken!


Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

close Join now to connect to
other members!
Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN