Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

Mom Confessions Mom Confessions

It's how much???your f****** kidding me.

Posted by Anonymous   + Show Post
I went to pick up some milk tonight at Walmart cause its always the cheapest there.....4 bucks for a gallon of milk. It's even more at the other stores. 4.20,4.50 at all stores. Crazy. It was just 3.68 three days ago.
How much is milk by you?

I can't wait till we move back home our food bill will be cut in HALF. Milk is still 3 bucks there. I looked a sales flyer from where were moving and can't beleive how much cheaper food is there than here. Our food bill will be cut in half or more. We spend 500 a month for three of us. And that doesn't go far. That's with using coupons and sales flyers and meal planning. And my rule of never buying anything that's not on sale and that I don't have a coupon for. Ill only be spending about 200-250 for the same thing when we move. Can't wait. Anyway milk! How much is it by you? How much do you spend on food for how many people. I'm always curious.
Posted by Anonymous on Oct. 7, 2012 at 11:48 PM
Replies (11-20):
rene123
by on Oct. 7, 2012 at 11:52 PM
Yes it is!


Quoting summerbear:

Milk is cheaper at Walgreens for us. Almost a dollar cheaper and just as good!

Posted on CafeMom Mobile
epoh
by The Enzyme Helicase on Oct. 7, 2012 at 11:52 PM
I spend around $3/4 for a half gallon of almond/coconut milk. We usually drink 1-2 per week.
Posted on CafeMom Mobile
atmsmom2011
by Silver Member on Oct. 7, 2012 at 11:52 PM
It 4.18 at wal mart but 380 and dollar general for Coleman I might add in my area also Kroger has it for 299 this week
Posted on CafeMom Mobile
SweetPea2004
by Platinum Member on Oct. 7, 2012 at 11:53 PM
I pay $5.18 for organic milk.
mstkn.identity
by on Oct. 7, 2012 at 11:53 PM
At frys right now .88 a half gal (its on sale.) when i lived in OK it was about 4.50-5.00 bucks a gal.
Posted on CafeMom Mobile
Mychele
by Ruby Member on Oct. 7, 2012 at 11:53 PM
I don't know about Walmart but circle k is 2 for 5.49.
Posted on CafeMom Mobile
lovemymichael
by Bronze Member on Oct. 7, 2012 at 11:53 PM
The last few times I went to Walmart I noticed that many things were costing more than usual. Even the bread that is usually 1.88 was 2.39 last week. What gives!
vanityrayne
by on Oct. 7, 2012 at 11:53 PM
Same here. That's all my DD can drink.

Quoting mom2ljh:

Eh, whatever. I just paid $3 for a half gallon of almond milk.
Posted on CafeMom Mobile
Anonymous
by Anonymous 2 on Oct. 7, 2012 at 11:53 PM

Oh my gosh! I went with a friend to Walmart tonight and she wouldn't shut up about the price of the milk. I was so glad to be home and not hearing about it on cafemom and here it is.....

rockabillybetty
by on Oct. 7, 2012 at 11:53 PM
I get wic milk wooo lol but i think its 3bux and sum change??
Posted on CafeMom Mobile
Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

close Join now to connect to
other members!
Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN