Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

Mom Confessions Mom Confessions

It's how much???your f****** kidding me.

Posted by Anonymous   + Show Post
I went to pick up some milk tonight at Walmart cause its always the cheapest there.....4 bucks for a gallon of milk. It's even more at the other stores. 4.20,4.50 at all stores. Crazy. It was just 3.68 three days ago.
How much is milk by you?

I can't wait till we move back home our food bill will be cut in HALF. Milk is still 3 bucks there. I looked a sales flyer from where were moving and can't beleive how much cheaper food is there than here. Our food bill will be cut in half or more. We spend 500 a month for three of us. And that doesn't go far. That's with using coupons and sales flyers and meal planning. And my rule of never buying anything that's not on sale and that I don't have a coupon for. Ill only be spending about 200-250 for the same thing when we move. Can't wait. Anyway milk! How much is it by you? How much do you spend on food for how many people. I'm always curious.
Posted by Anonymous on Oct. 7, 2012 at 11:48 PM
Replies (251-260):
nikabear
by Gold Member on Oct. 8, 2012 at 9:16 PM
I stopped buying milk out of walmart because it always bursts or is leaking by the time we get in the parking lot. I bought milk on sunday and it was about 3.68 at publix
Posted on CafeMom Mobile
KITTYCAT1
by Platinum Member on Oct. 8, 2012 at 9:18 PM
My son is the only one who drinks milk in our home. I buy 2 gallons of organic 2% a week so about $12 a week. We're a family of six (but my baby is only 8 months) and I spend roughly $1,200 a month on groceries and that's with a list. If I go shopping without a list it ends up being much more.
archerkaty
by Bronze Member on Oct. 8, 2012 at 9:24 PM
2.79 at SAM's north Carolina
Posted on CafeMom Mobile
mutedsapphire
by Silver Member on Oct. 8, 2012 at 9:25 PM
The cheapest I can find it around here is $4.00 and that's at the dollar store.
Posted on CafeMom Mobile
seraphimsong
by Gold Member on Oct. 8, 2012 at 9:26 PM
4.11 just went up
Posted on CafeMom Mobile
kansasmom1978
by on Oct. 8, 2012 at 9:27 PM

It's been 4 dollars a gallon for a while here. Saw a thing on the news saying it will hit 6 dollars soon

numonestunar
by Platinum Member on Oct. 8, 2012 at 9:28 PM
2.89
Posted on CafeMom Mobile
blessed107
by Platinum Member on Oct. 8, 2012 at 9:29 PM

I seriously don't look at the price of food,I just know that things have gone up. I know this because some of the things I purchase are higher at the register when I go to pay than they were a week or two before.

gramattmom
by Silver Member on Oct. 8, 2012 at 9:30 PM

on average the price is 385 depending on where you get it, but at our local walmarts its 345.....

2love
by Silver Member on Oct. 8, 2012 at 9:32 PM
This and I have to buy almond milk too for my two year old. It's 5 for two half gallons.

Quoting Sassy762:

4.89 a gallon here....

Posted on CafeMom Mobile
Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)