Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

Mom Confessions Mom Confessions

It's how much???your f****** kidding me.

Posted by Anonymous   + Show Post
I went to pick up some milk tonight at Walmart cause its always the cheapest there.....4 bucks for a gallon of milk. It's even more at the other stores. 4.20,4.50 at all stores. Crazy. It was just 3.68 three days ago.
How much is milk by you?

I can't wait till we move back home our food bill will be cut in HALF. Milk is still 3 bucks there. I looked a sales flyer from where were moving and can't beleive how much cheaper food is there than here. Our food bill will be cut in half or more. We spend 500 a month for three of us. And that doesn't go far. That's with using coupons and sales flyers and meal planning. And my rule of never buying anything that's not on sale and that I don't have a coupon for. Ill only be spending about 200-250 for the same thing when we move. Can't wait. Anyway milk! How much is it by you? How much do you spend on food for how many people. I'm always curious.
Posted by Anonymous on Oct. 7, 2012 at 11:48 PM
Replies (41-50):
Shani527
by Gold Member on Oct. 7, 2012 at 11:57 PM

I not sure, i know its close to 4 bucks.

I spend about 450-500 on food a month for 5 of us.

Sassy762
by CAFE SASSY HBIC on Oct. 7, 2012 at 11:57 PM

4.89 a gallon here....

mamadolce
by on Oct. 7, 2012 at 11:57 PM
milk is $4 here and I spent $25o.oo on groceries friday that will last 2 people maybe a week a week and a half


Quoting mamadolce:

I POSTED THIS A FEW DAYS AGO ITS GOING UP TO $6 A GALLON PLUS ALL OTHER FOOD . SOMETHING TO DO WITH A FARM BILL

Posted on CafeMom Mobile
cw537
by on Oct. 7, 2012 at 11:58 PM

i pay 4.50 for half a gallon of organic fat free milk. but the good thing is the organic lasts twice as long! i know that is not realistic for moms with young kids but for two adults its great! oh and thats in california

PinkieRed
by on Oct. 7, 2012 at 11:58 PM

I live in Ohio. Milk is $2.99-$3.29 a gallon here ($2.99 if it's on sale). I remember when milk went up to $4 a gallon here, back in 2008, and to make matters worse, I was laid off, and my husband had gotten his hours cut a work. That was a mess. Where do you live?

armybratmom612
by on Oct. 7, 2012 at 11:58 PM
4.30
Posted on CafeMom Mobile
erinsmom1964
by Gold Member on Oct. 7, 2012 at 11:59 PM

It was $3.09 today

shivasgirl
by Platinum Member on Oct. 8, 2012 at 12:00 AM

It's 2.50 here, but I have been getting it for $1.99 on my reward card at Tom Thumb...it was $3.60 in Florida when we were there in August

ryansmommy07
by Silver Member on Oct. 8, 2012 at 12:00 AM
I paid $1.77 for a gallon
Posted on CafeMom Mobile
lalaboosh
by on Oct. 8, 2012 at 12:00 AM
I saw organic at Fred Meyer for about $3.50. Idk what the price at the co-op is, I forget. It's cheaper, though.
Posted on CafeMom Mobile
Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

close Join now to connect to
other members!
Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN