Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

Mom Confessions Mom Confessions

For those that need help making cheap nutritious meals! ETA ETA2

Posted by Anonymous   + Show Post

Go get a copy of the american heart associations cookbook...

We're sticking to the meal plan for the month very well so far, all recipes from this book, and so far the dinners can be the entire meal.

This weeks dinner, cost $60. I have NEVER spent that little for a week before..hell, not even for just 3 days. And everyone is LOVING dinner.



ETA
Would any of you ladies like me to post a couple recipes on here to help you out?

ETA2
I'll try to respond to everyone in here at once. First, $60 for the week is a MAJOR improvement for us, we were spending $100-$150 a week, and we're struggling on FS, so yes, this is a great find for me, and I felt like sharing, I know a lot of other moms on here are in the same boat, some better, some worse.
We do not have an Aldi's here, we costco (has turned into a filthy store) and Sam's Club (food products are more expensive than a chain grocery). If you can grow any of your own veggies, AWESOME, that'll make your bill go down even more. Unfortunetly, we can't. I have a black thumb, dh tries, but the dirt around our house isn't suitable for growing, and the kids in here would destroy anything if we succeeded anyway.

As soon as I get the chance to, I will post a couple recipes, possibly even make a group for us to all share some. And one PP has already found the cookbook on her Kindle for $13.99. Hope that helps someone else out too!

Posted by Anonymous on Oct. 9, 2012 at 1:08 AM
Replies (21-30):
sweetboys4me
by Gold Member on Oct. 9, 2012 at 7:25 AM

yes please share!!!

JenMarie87
by on Oct. 9, 2012 at 7:26 AM
Bump
Posted on CafeMom Mobile
wittyscreenname
by on Oct. 9, 2012 at 7:27 AM

Please share, because I'd love to get some new recipes.

twisted_charlie
by on Oct. 9, 2012 at 7:29 AM

Yes please.

AmberRose1122
by Gold Member on Oct. 9, 2012 at 7:33 AM
Seriously. I get our produce at Aldi, we rarely eat meat (just twice a week), and I make our snack items, crackers, and bread. There's three of us, soon to be four.


Quoting fallenangel_353:

Seriously? I'm lucky if I can make 60 bucks stretch further than one meal, and a few essentials I need.. ( milk, butter, eggs, bread, etc..)



Quoting AmberRose1122:

I can spend $60 for a weeks worth of groceries. And it's all rather healthy. Either groceries are just super cheap in my area, or I'm really good at saving without realizing lol!






Quoting Tressakim:

$60 just for dinners?  We spend half that, if not less.  



Posted on CafeMom Mobile
fallenangel_353
by Nikki on Oct. 9, 2012 at 7:37 AM
I need lessons...

Quoting AmberRose1122:

Seriously. I get our produce at Aldi, we rarely eat meat (just twice a week), and I make our snack items, crackers, and bread. There's three of us, soon to be four.




Quoting fallenangel_353:

Seriously? I'm lucky if I can make 60 bucks stretch further than one meal, and a few essentials I need.. ( milk, butter, eggs, bread, etc..)





Quoting AmberRose1122:

I can spend $60 for a weeks worth of groceries. And it's all rather healthy. Either groceries are just super cheap in my area, or I'm really good at saving without realizing lol!








Quoting Tressakim:

$60 just for dinners?  We spend half that, if not less.  



Posted on CafeMom Mobile
lilmoosesmom
by Cat on Oct. 9, 2012 at 7:37 AM

BUMP!

MrsErdos2011
by Platinum Member on Oct. 9, 2012 at 7:39 AM

Me too. I spent 120 this week but that included dog food and various other household items 

Quoting AmberRose1122:

I can spend $60 for a weeks worth of groceries. And it's all rather healthy. Either groceries are just super cheap in my area, or I'm really good at saving without realizing lol!


Quoting Tressakim:

$60 just for dinners?  We spend half that, if not less.  



I may not be a perfect wife or mother but I am perfect in the eyes of my son and my husband and that is all that matters.

AmberRose1122
by Gold Member on Oct. 9, 2012 at 7:44 AM
It's super easy once you get the hang of it. I've found that meat and boxes items make your bill high.


Quoting fallenangel_353:

I need lessons...



Quoting AmberRose1122:

Seriously. I get our produce at Aldi, we rarely eat meat (just twice a week), and I make our snack items, crackers, and bread. There's three of us, soon to be four.






Quoting fallenangel_353:

Seriously? I'm lucky if I can make 60 bucks stretch further than one meal, and a few essentials I need.. ( milk, butter, eggs, bread, etc..)







Quoting AmberRose1122:

I can spend $60 for a weeks worth of groceries. And it's all rather healthy. Either groceries are just super cheap in my area, or I'm really good at saving without realizing lol!










Quoting Tressakim:

$60 just for dinners?  We spend half that, if not less.  




Posted on CafeMom Mobile
brettsmomma
by ~Tammie~ on Oct. 9, 2012 at 7:45 AM

i just got it for my kindle for 13.99 :) thanks!


Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)