Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

Mom Confessions Mom Confessions

600 dollars for what?

Posted by on Jan. 20, 2013 at 3:49 PM
  • 129 Replies
I'm looking to replace my vacuum. I've got 3 kids and a dog whom I vacuum up after daily. I'm looking at Dyson's which are 5 to 6 hundred. I'm appalled that I'm considering spending so much on one, but feel like it's a necessity. Anyone have recommendations?
Posted on the NEW CafeMom Mobile
by on Jan. 20, 2013 at 3:49 PM
Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Replies (1-10):
Kitschy
by on Jan. 20, 2013 at 3:49 PM
I love my Dyson
Posted on CafeMom Mobile
Anonymous
by Anonymous on Jan. 20, 2013 at 3:50 PM
5 moms liked this
I have a $50 vacuum that's lasted 3years. I can't see paying $500 on a damn vacuum.
MrsDavidB25
by Stacey on Jan. 20, 2013 at 3:50 PM

 

Quoting Kitschy:

I love my Dyson

 

Anonymous
by Anonymous on Jan. 20, 2013 at 3:50 PM
Not for a Dyson i love my dirt devil
KelliansMom
by Platinum Member on Jan. 20, 2013 at 3:50 PM
My parents have a dyson they love it. I wish we could afford one lol.
Posted on the NEW CafeMom Mobile
VintageWife
by Silver Member on Jan. 20, 2013 at 3:50 PM

A friend found a perfectly good one at a pawn shop but it didn't have the attachments. She went to Bed, Bath and Beyond and bought the attachments for $50 and had a complete vacuum :)

KairisMama
by Emerald Member on Jan. 20, 2013 at 3:51 PM
1 mom liked this
Dyson is worth every penny. We've had ours 6.5 years now.
Posted on the NEW CafeMom Mobile
Anonymous
by Anonymous on Jan. 20, 2013 at 3:51 PM

simplicity vacuums are good, that is what i would have gotten instead of the kirby.  i do love my kirby!!

Devious333
by Ruby Member on Jan. 20, 2013 at 3:51 PM
1 mom liked this
I've been told the Shark works just as well. That's what I'm getting, it's the NV355 one. $130.
Posted on CafeMom Mobile
Dzyre1115
by Desiree` on Jan. 20, 2013 at 3:51 PM
1 mom liked this

 We use Bissell, we go through at least one a year, whether we spend $60 or $600 so we opt for the cheaper ones now.

Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)