Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

Mom Confessions Mom Confessions

i spend too much on groceries and I cant figure out how to cut it down

Anonymous
Posted by Anonymous
  • 146 Replies

this is a rough estimate on what I spend for a family of 6

we go thru a loaf of bread a day store brand $1 each x 30 days: $30 a month

Milk a gallon every other day at about $4 a gallon $60 a month

eggs about a two dozen a week @ $2 each $16 a month

meat i buy a 3lb roll for $10 I use two a week $80 a month

chicken about 1 pack a week @ $9 a pack $36 a month

produce: I buy 2 heads of lettuce, 8 tomatoes, 4 cucumbers, bag of potatoes, bag of apples, 2 bunches of bananas, broccoli, carrots, celery each a week about $50 a week for these $200 a month

cereal/oatmeal about $10 a week, about $40 a month (cheap store brand)

dairy/yogurt etc about $10 a week, $40 a month

This is just the basics and it comes up to over $500 a month. I spend about $800 a month when you add in other stuff to go with dinners, pack lunches, etc. I don't ever see coupons for stuff like milk, meat, produce etc so that doesnt help me much. I try to shop sales but that doesnt help a ton. What else can I do?

Posted by Anonymous on Jan. 29, 2013 at 1:43 PM
Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Replies (1-10):
Anonymous
by Anonymous 1 - Original Poster on Jan. 29, 2013 at 1:46 PM

bump

Anonymous
by Anonymous 1 - Original Poster on Jan. 29, 2013 at 1:49 PM

gee thanks for the advice people! lol 

imamombygrace
by Silver Member on Jan. 29, 2013 at 1:50 PM
Hmm...We go through a lot of wheat bread. We buy Natures own and it's usually 2.79 a loaf here. I go early to the bakery and get them for .79 per loaf. The bread is still soft and easy to freeze.

Eggs. We found a coworker of Dh's has cage free chickens. So we get them a lot cheaper than at the grocery store.

We no longer drink milk.

My kiddos love oatmeal and I buy the whole rolled oats...no instant. I mix in fresh fruit and I make up my own instant packets.

For fresh veg and fruit I shop at our Winn dixie and farmers market.

Posted on the NEW CafeMom Mobile
wkukid
by Beach Bum on Jan. 29, 2013 at 1:50 PM

Do you coupon and hit up sales?

Junesmommy18
by on Jan. 29, 2013 at 1:51 PM

Mom of Jaicee and Paisley, Step-Mom of Erin and Keri, Wife to James

Co-sleeping, Attachment Parenting, Breastfeeding, Crunchy Momma

Plus I come with a warning! May OFFEND. 

A.J.s_mommy
by on Jan. 29, 2013 at 1:51 PM
I'm not sure. Bump.
Posted on the NEW CafeMom Mobile
livingdeadmom
by on Jan. 29, 2013 at 1:52 PM
we pay roughly the same.
do you meal plan? so buy1get1 deals?
we go to a butchers, buy meat in bulk and it saves us a bunch. I go every other month.
Posted on the NEW CafeMom Mobile
aprilsalcro
by Platinum Member on Jan. 29, 2013 at 1:52 PM
.....
Posted on CafeMom Mobile
Anonymous
by Anonymous 1 - Original Poster on Jan. 29, 2013 at 1:52 PM
2 moms liked this

Quoting Junesmommy18:


Anonymous
by Anonymous 2 on Jan. 29, 2013 at 1:52 PM
You sound just like us. I spend 100-200 a week on groceries.
Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)