Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

Mom Confessions Mom Confessions

So I Added Up The Cost Of Everything On My WIC And...

Anonymous
Posted by Anonymous
  • 107 Replies
1 mom liked this

It saves me about $40 on average every month.

That's a lot of money when you are broke.

So glad I have it.

Today I got:

3 gallons of milk

1 bottle of juice

2 loaves of bread

2 boxes of cereal

2 packages corn on the cob

1 bunch of bananas

and

1 jar of peanut butter.

That may not seem like a lot but that was around $32 for all that. I still have one coupon left with about 5 dollars worth of stuff on it so I just round it up to about $40.

How much does your Wic save you? I don't get formula anymore but I know it was hundreds when I did.

Posted by Anonymous on Feb. 5, 2013 at 4:31 PM
Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Replies (1-10):
Anonymous
by Anonymous 2 on Feb. 5, 2013 at 4:32 PM

BOOOOYEAHHHH

Anonymous
by Anonymous 3 on Feb. 5, 2013 at 4:33 PM
I get the formula and food package for my youngest...about 150 there...and probably 40 for my 3 year old
illinoismommy83
by on Feb. 5, 2013 at 4:34 PM
11 moms liked this

This is why I like WIC. You only can get "food" and not snacks and it only is a small amount per month. I can't imagine someone would go through the hassle of WIC unless they really needed it.

Glad you can save that $40 a month :)

dolphingurl1286
by Silver Member on Feb. 5, 2013 at 4:34 PM
About the same as you.
Posted on the NEW CafeMom Mobile
CountryMomma123
by Silver Member on Feb. 5, 2013 at 4:35 PM

Mine saves about the same. I don't get fornula anymore because my twins are now three but the milk is the one thing that we can always use in this house. They will not have a good day at school if they don't have a glass of milk first thing in the morning so WIC comes in handy just for that. LOL

MamaPeanut
by on Feb. 5, 2013 at 4:37 PM
Well said.

Quoting illinoismommy83:

This is why I like WIC. You only can get "food" and not snacks and it only is a small amount per month. I can't imagine someone would go through the hassle of WIC unless they really needed it.

Glad you can save that $40 a month :)

Posted on the NEW CafeMom Mobile
FoxFire363
by Ruby Member on Feb. 5, 2013 at 4:39 PM

My WIC saves me $0, but I'm glad yours helps you :) I think helping people eat is a good thing. 

girliepink
by Member on Feb. 5, 2013 at 4:41 PM
I agree wic has been awesome for us too. Besides the food and milk we also get pediasure cuz dse is so small which saves us 100 bucks a month! Was awesome when he was on formula too!
Posted on the NEW CafeMom Mobile
Anonymous
by Anonymous 4 on Feb. 5, 2013 at 4:41 PM
I'm breastfeeding so.......
5 1/2 gallons of milk-$17
3 containers frozen juice concentrate-$6
36oz cereal-$5
1 loaf bread/package tortillas-$2
2lbs cheese-$6
2doz eggs-$3
$10 fresh/frozen fruits or veggies
64oz canned beans-$2.50
30oz tuna/salmon-$6

All rough guesstimates for prices.
valeriesmom1112
by Silver Member on Feb. 5, 2013 at 4:42 PM
1 mom liked this
If it wasn't for wic i would probably starve. The milk, eggs and cereal go along way for my family
Posted on the NEW CafeMom Mobile
Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

close Join now to connect to
other members!
Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN