Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

Mom Confessions Mom Confessions

proof that milk is 1.85 where i live edited

Posted by Anonymous   + Show Post
For the one that said cite your sources. Eat your words. You, in fact, do not know it all.




to answer a few questions:
1. It is for a gallon or 4L depending on where you are, pics are in the replies floating around

2. I am in western NY, we don't pay for food tax or tax on medicine don't believe me look up the nys tax office and call and ask.

3. I paid with debit. I exed out all my personal info because well derp its personal the 13 cents were for two last minute bags. Google the number and call
Posted by Anonymous on Mar. 20, 2013 at 5:41 PM
Replies (21-30):
ajrjj05
by on Mar. 20, 2013 at 5:45 PM
1 mom liked this

half a gallon???

Quoting Anonymous:


Bigmetalchicken
by Ruby Member on Mar. 20, 2013 at 5:45 PM
2 moms liked this

I love the "what now, bitch!"  

I think it deserves a 

Quoting Anonymous:


Anonymous
by Anonymous 7 on Mar. 20, 2013 at 5:45 PM

 

Quoting Anonymous:

 LMFAO @ The What now bitch ahaha too funny!

TheMrs407
by Emerald Member on Mar. 20, 2013 at 5:45 PM
Where are you?

Quoting Anonymous:

Gallon. My aldi doesn't sell half gallons. Pain in the butt because we don't use a lot of milk



Quoting TheMrs407:

Gallon or half? The receipt doesn't show that.
Posted on the NEW CafeMom Mobile
LadySlimm
by on Mar. 20, 2013 at 5:45 PM

I just paid $3.60/gallon for store brand...Purity is $5.49 I think

Anonymous
by Anonymous 8 on Mar. 20, 2013 at 5:45 PM



Quoting Anonymous:

Milk is 1.99 for a gallon where I live. What a stupid thing for someone to call you a liar about lol

blondieinva80
by Silver Member on Mar. 20, 2013 at 5:45 PM
I'm jealous! I just paid three something a gallon earlier today
Posted on the NEW CafeMom Mobile
Anonymous
by Anonymous 9 on Mar. 20, 2013 at 5:46 PM
6$ for 3L
imamombygrace
by Silver Member on Mar. 20, 2013 at 5:46 PM
Lol..The cost of milk bothered you this bad?

Sadly, ours is 3.84 a gallon.
Posted on the NEW CafeMom Mobile
Anonymous
by Anonymous 10 on Mar. 20, 2013 at 5:46 PM

Ummmm, ok. I can get a half gallon of Fred Meyer brand milk for $1.85. Gallons cost more.

Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

close Join now to connect to
other members!
Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN