Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

Mom Confessions Mom Confessions

proof that milk is 1.85 where i live edited

Posted by Anonymous   + Show Post
For the one that said cite your sources. Eat your words. You, in fact, do not know it all.




to answer a few questions:
1. It is for a gallon or 4L depending on where you are, pics are in the replies floating around

2. I am in western NY, we don't pay for food tax or tax on medicine don't believe me look up the nys tax office and call and ask.

3. I paid with debit. I exed out all my personal info because well derp its personal the 13 cents were for two last minute bags. Google the number and call
Posted by Anonymous on Mar. 20, 2013 at 5:41 PM
Replies (31-40):
Anonymous
by Anonymous on Mar. 20, 2013 at 5:46 PM
With your foodstamps.


Quoting Anonymous:

Picture in comments lol some mom argued that milk in ny is not 1.85 lol so I bought a gallon today



Quoting -42-:

Whaaaa?

Raeann11
by Ruby Member on Mar. 20, 2013 at 5:46 PM

Wow we don't pay that here for milk. I wish a gallon was that much. We pay close to $4.

Anonymous
by Anonymous on Mar. 20, 2013 at 5:46 PM
Dang. I just paid $3.40 for a gallon of milk today. Should have went to Aldi's!! Lol

Quoting Anonymous:

Gallon. My aldi doesn't sell half gallons. Pain in the butt because we don't use a lot of milk



Quoting TheMrs407:

Gallon or half? The receipt doesn't show that.
Anonymous
by Anonymous on Mar. 20, 2013 at 5:46 PM
Where do you live?? Im moving!
LyTe684
by Ruby Member on Mar. 20, 2013 at 5:47 PM
Lol!

Quoting Anonymous:

Posted on the NEW CafeMom Mobile
KRISTAL_WILDER
by Silver Member on Mar. 20, 2013 at 5:47 PM

You can make walmart price match it too.

rosemagic01
by Ruby Member on Mar. 20, 2013 at 5:47 PM

Wow where do you live? Everythings cheap! 

Anonymous
by Anonymous on Mar. 20, 2013 at 5:47 PM
2 moms liked this

Cow's milk... Yuck! It's bad for you. I spend $3.50 for a half gallon of Almond milk and we go through at least 4 of those a week. Well worth it.

Anonymous
by Anonymous on Mar. 20, 2013 at 5:47 PM
I wanna know how you ended up just paying 13 cents.
babydsmommy18
by Gold Member on Mar. 20, 2013 at 5:47 PM
Same here.


Quoting Anonymous:

Milk is 1.99 for a gallon where I live. What a stupid thing for someone to call you a liar about lol

Posted on the NEW CafeMom Mobile
Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)