Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

Are you involved...

Posted by on Mar. 25, 2013 at 11:23 AM
  • 133 Replies
With a CSA? If so how much is it?

I pay $325 for a smaller share and it is weekly for 22 weeks. Just curious to see how my area compares.
Posted on CafeMom Mobile
by on Mar. 25, 2013 at 11:23 AM
Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Replies (1-10):
MalakbelLacuna
by on Mar. 25, 2013 at 11:23 AM
no. what is a CSA?
Posted on CafeMom Mobile
Eliots_momma
by Gold Member on Mar. 25, 2013 at 11:32 AM
CSA is community support agriculture. You pay for a share of their produce and they either deliver a box weekly or you pick it up.

I love it bc you know where your food is coming from bc its local and you can (usually) go and tour the farm and meet the ppl who work the land.


Quoting MalakbelLacuna:

no. what is a CSA?
Posted on CafeMom Mobile
mich.el.le
by on Mar. 25, 2013 at 11:33 AM
4 moms liked this

No. :( I wish I was but it's just too expensive.

o.O....
by Cara on Mar. 25, 2013 at 11:34 AM
You at $325 a week? Or total?
Posted on the NEW CafeMom Mobile
Eliots_momma
by Gold Member on Mar. 25, 2013 at 11:37 AM
2 moms liked this
It works out to about $15 a week. I think that based on the quantity and variety this one provides it is worth it.

Some around here are $50 a week but you also get raw honey, milk (cow's or goat's), fresh flowers and mushrooms. I would love to do that but it is out of our price range :(


Quoting mich.el.le:

No. :( I wish I was but it's just too expensive.

Posted on CafeMom Mobile
robibuni
by Platinum Member on Mar. 25, 2013 at 11:38 AM

No, but I've thought about it with the amount of produce we buy every week!

My girls go through fruit like nothing, and I add a lot of veggies to dinners.

Eliots_momma
by Gold Member on Mar. 25, 2013 at 11:38 AM
Total... It is about $15 a week.

Quoting o.O....:

You at $325 a week? Or total?
Posted on CafeMom Mobile
robibuni
by Platinum Member on Mar. 25, 2013 at 11:39 AM
2 moms liked this

OMG that second deal sounds like my idea of heaven.


Quoting Eliots_momma:

It works out to about $15 a week. I think that based on the quantity and variety this one provides it is worth it.

Some around here are $50 a week but you also get raw honey, milk (cow's or goat's), fresh flowers and mushrooms. I would love to do that but it is out of our price range :(


Quoting mich.el.le:

No. :( I wish I was but it's just too expensive.



o.O....
by Cara on Mar. 25, 2013 at 11:39 AM
Oh ok. I don't know if we have anything like that near me but I'm going to look into it.


Quoting Eliots_momma:

Total... It is about $15 a week.



Quoting o.O....:

You at $325 a week? Or total?

Posted on the NEW CafeMom Mobile
SadiasMomma
by Gold Member on Mar. 25, 2013 at 11:40 AM
2 moms liked this
No we have our own garden in the backyard.
Posted on CafeMom Mobile
Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)



Featured