Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

How much do you spend on grocery's per month?

Posted by on Jun. 9, 2013 at 6:12 PM
  • 16 Replies
Me and my DH are always at odds on how much should be spent on groceries per month. I spend probably around 450, and I coupon and get everything on sale. And he thinks this is too much!! I think it's below average for a family of four, five if you include the dog. And I always cook, at least 6 days a week he has a home cooked meal! We have a 6yr old and a 4 month old.
By the way the 450 includes everything, cleaning products and toiletries, dog food and baby food!
by on Jun. 9, 2013 at 6:12 PM
Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Replies (1-10):
lucky2Beeme
by Emerald Member on Jun. 9, 2013 at 6:16 PM

I spend about $140 week. That's food NO paper no cleaning products. We are family of 3 grown ups.

hip2it
by Gold Member on Jun. 9, 2013 at 6:17 PM
We are currently a family of four with a baby on the way. I usually spend $200 or so a week. Our monthly grocery bill is anywhere from $800-1000.
littlelamb303
by Emerald Member on Jun. 9, 2013 at 6:17 PM

I would say you spend under for a family of 4.  I spend around 600, sometimes more, sometimes less for a family of 3, and that is still with coupons, sales, etc.. I do live in a high cost area where everything cost more though.

usmcwifey11
by on Jun. 9, 2013 at 6:17 PM
About $400.
DH, myself, DD (4), DS (2), and 2 large dogs.
This includes dog food, household supplies, etc.
Buggy979
by on Jun. 9, 2013 at 6:18 PM
About $1000 for 4
Posted on CafeMom Mobile
TrouserMouse
by on Jun. 9, 2013 at 6:18 PM
About $2k or close to it.
SpnFulOfSugar
by on Jun. 9, 2013 at 6:18 PM
$1000/$1200 for a family of 5.
elitish
by on Jun. 9, 2013 at 6:19 PM
$1000ish for 5.
LilliesValley
by on Jun. 9, 2013 at 6:20 PM

$80-100 a week if we are including cleaning products and pet food for a family of three and four animals. It could be less or more just depending, but that's about average. We eat pretty exclusively at home too. We can't afford to go out, it's just that simple.

Anonymous
by Anonymous 1 on Jun. 9, 2013 at 6:20 PM

Around $500 for a family of 3, me, DH, DS 16. That includes everything from food to toothpaste and everything in between.

Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)