Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

Mom Confessions Mom Confessions

How much a month do you spend on groceries?

Anonymous
Posted by Anonymous
  • 514 Replies

How much a month do you spend on groceries?

Is it mostly healthy?

Do you buy junk food?

Do you cook every meal?

How many people are you feeding?


Posted by Anonymous on Aug. 16, 2013 at 11:53 AM
Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Replies (1-10):
pregnantmama105
by on Aug. 16, 2013 at 11:54 AM
2 moms liked this
300-400
its a mixture of healthy and junk.
I try to make/cook every meal
2adults and one toddler who eats like a teenager... plus a baby on the way...
Anonymous
by Anonymous 1 - Original Poster on Aug. 16, 2013 at 11:56 AM
3 moms liked this


Quoting pregnantmama105:

300-400
its a mixture of healthy and junk.
I try to make/cook every meal
2adults and one toddler who eats like a teenager... plus a baby on the way...

lol I have a 4 y/o that eats like a grown man and an 8 y/o that eats like two grown men

Anonymous
by Anonymous 1 - Original Poster on Aug. 16, 2013 at 11:57 AM

BUMP!

jaytee
by on Aug. 16, 2013 at 11:58 AM
1 mom liked this
$350-$500

It's a mixture of healthy and junk.

I cook almost every meal.

5 people, 2 adults and 3 kiddos.
Anonymous
by Anonymous 2 on Aug. 16, 2013 at 11:58 AM
I don't budget at all we spend 150x4 plus we eat out twice a day. Not junk food good food but still. I actually should stop buying groceries.
JoshuasMommii
by Bronze Member on Aug. 16, 2013 at 11:58 AM
1 mom liked this
Around 600. We hardly buy any junk. Cook almost all meals. Feeding 5 1/2
Anonymous
by Anonymous 1 - Original Poster on Aug. 16, 2013 at 12:00 PM


Quoting Anonymous:

I don't budget at all we spend 150x4 plus we eat out twice a day. Not junk food good food but still. I actually should stop buying groceries.

what makes it good food? Rather what do you consider good food and why would you stop buying groceries?


LAXmom21
by Ruby Member on Aug. 16, 2013 at 12:00 PM
1 mom liked this
$900-$1200. 4 people for another 3 weeks then 3 people. I cook when I can, I work 3 -4 nights a week. I buy healthy and junk food. My boys are 16 and 19. They eat me out of house and home. I spend more when I also feed my parents.
Posted on CafeMom Mobile
Anonymous
by Anonymous 3 on Aug. 16, 2013 at 12:00 PM

$500 food stamps pay for our family of 4.

Anonymous
by Anonymous 1 - Original Poster on Aug. 16, 2013 at 12:01 PM


Quoting JoshuasMommii:

Around 600. We hardly buy any junk. Cook almost all meals. Feeding 5 1/2

 that seems like a lot to me. Do you live somewhere where the cost of living is higher? For instance New York or California?

Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

close Join now to connect to
other members!
Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN