Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

How much do.you.spend.on fresh vegis?

Anonymous
Posted by Anonymous
  • 45 Replies
Twice a month I go to this local market near me to get fresh organic vegis. I spend about $25.00 each time. In our house we serve veg is with everything - even tacos. We eat organic fresh vegis the first week and then the second week we eat frozen vegis. So how much do you spend and what do you get? We get: organic kale, organic asparagus, organic Brussels sprouts, and organic squash.
Posted by Anonymous on Nov. 3, 2013 at 1:31 PM
Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Replies (1-10):
Anonymous
by Anonymous - Original Poster on Nov. 3, 2013 at 1:31 PM
Bump
Anonymous
by Anonymous - Original Poster on Nov. 3, 2013 at 1:31 PM
Bump
Anonymous
by Anonymous - Original Poster on Nov. 3, 2013 at 1:31 PM
Bump
momma-moo
by Silver Member on Nov. 3, 2013 at 1:33 PM
We eat a lot of fresh vegatables...probably about $25-30 a week.
Fields456
by Ruby Member on Nov. 3, 2013 at 1:33 PM
Not as much as I used too thanks to bountiful baskets I now spend between $80-$120 depending on prices and how much I juice
Posted on CafeMom Mobile
nightowlshan
by Member on Nov. 3, 2013 at 1:33 PM
1 mom liked this
It depends on the meals and veggies. It's not unheard of for $40 of my budget to be fresh vegetables
LyTe684
by Ruby Member on Nov. 3, 2013 at 1:34 PM
Idk. Lol
MariannLws
by Silver Member on Nov. 3, 2013 at 1:34 PM

I order a full share and 1/2 fruit share from rawfullyorganic.com located here in Houston. I would say I spend around $90.00 ish every 2 weeks. There is so much food in the shares I usually share with friends. 

Anonymous
by Anonymous - Original Poster on Nov. 3, 2013 at 1:34 PM
I love hearing that!! :)


Quoting momma-moo:

We eat a lot of fresh vegatables...probably about $25-30 a week.

SusanTheWriter
by on Nov. 3, 2013 at 1:35 PM

About 75% of my cart is veggies, organic and conventional. Not sure how it breaks down for cost because meat still costs more than veg.

Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)



Featured