Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

Mom Confessions Mom Confessions

how much do you spend on groceries each month?

Posted by   + Show Post

I'm talking everything you buy in a grocery store, to include diapers, formula, health and beauty items, paper products, etc.  How much do you pay per month (including any PA). I cannot believe people can get away with only 300 a month for a family! I coupon and there is no way I could get it that low. Am I alone?

 

 

Edit: I guess I should add : How often do you eat out? That may have a lot to do with the grocery bill. We rarely eat out, so I buy lots of groceries

by on Jan. 3, 2014 at 8:35 PM
Replies (21-30):
RunningMommaof2
by Kelly on Jan. 3, 2014 at 8:47 PM
Family of 4 about $500 but we also eat out a few times a month.
TinaNicu
by Bronze Member on Jan. 3, 2014 at 8:48 PM

When I used to do primarily organic and grass fed meat, our bill was 1200 a month. Had to stop that.

mo3giOH
by Bronze Member on Jan. 3, 2014 at 8:48 PM
There are 5 of us.

Quoting mistressflora:

wow how many in your family? thats really cheap!

Quoting mo3giOH: I shop at Aldis, and go every Tuesday to do my grocery shopping, I spend about $60 a week. And get no PA.


Anonymous
by Anonymous 5 on Jan. 3, 2014 at 8:48 PM

family of 4 $1000 monthly

zoegirlsmom
by Platinum Member on Jan. 3, 2014 at 8:48 PM

About $1000, 2 adults 2 teens 2 dogs and 2 cats. As a family we eat out about 4 times a month, my DH has a lot of business lunches a month. One kid takes their lunch, the other buys.

MsRkg
by Gold Member on Jan. 3, 2014 at 8:49 PM
We eat out a lot. Maybe 3-4 times a week. However our grocery bill is about 250+ a week. We go through a lot of fruit and veggies in this house, and we're very big on organic foods. My son and husband, and our 4 dogs (we cook for them) eat me out of house of home.
almburr
by Platinum Member on Jan. 3, 2014 at 8:49 PM
Around $800 6 people at home one in college. And 2 dogs and a cat.
allabout11708
by Silver Member on Jan. 3, 2014 at 8:49 PM
Family of three and a dog. About $800 a month. And we eat out like 1-2 times a week
Posted on CafeMom Mobile
suzanneyea
by Ruby Member on Jan. 3, 2014 at 8:49 PM


Quoting MrsDavidB25:

 Geez. Like $1000. It is ridiculous.

Same. It is depressing to think about.

MrsDavidB25
by Stacey on Jan. 3, 2014 at 8:50 PM

 

Quoting suzanneyea:

 

Quoting MrsDavidB25:

 Geez. Like $1000. It is ridiculous.

Same. It is depressing to think about.

 I know.

Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)