Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

Sample grocery list??

Anonymous
Posted by Anonymous
  • 31 Replies
I'm a CPA and my hours have just been cut to part-time after 13 yrs. I am now forced to cut my grocery bill down to $125. I am so used to spending $200 so...can someone help me with a sample grocery list.

We east very healthy and I'm also 16 weeks pregnant currently so in try to eat very very healthy.

Any suggestions??? Any sample lists?
Posted by Anonymous on Jan. 8, 2014 at 6:12 AM
Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Replies (1-10):
Anonymous
by Anonymous 1 - Original Poster on Jan. 8, 2014 at 6:13 AM
Bump
Anonymous
by Anonymous 1 - Original Poster on Jan. 8, 2014 at 6:13 AM
Bump
Anonymous
by Anonymous 2 on Jan. 8, 2014 at 6:18 AM

Goggle this-there are many many options. You want to replace meat with other proteins and shop the sales. If there is an Aldi's near you, use them for basics like eggs and milk and butter and in some cases produce.

 

Anonymous
by Anonymous 1 - Original Poster on Jan. 8, 2014 at 6:19 AM
Thank you!!!!!!

Quoting Anonymous:

Goggle this-there are many many options. You want to replace meat with other proteins and shop the sales. If there is an Aldi's near you, use them for basics like eggs and milk and butter and in some cases produce.


 

Anonymous
by Anonymous 2 on Jan. 8, 2014 at 6:19 AM

feedafamilyunder100aweek.blogspot.com/

thefiregoddess
by MotherDucker on Jan. 8, 2014 at 6:24 AM
Is it just you?


10lb bag chicken legs 6$ (Walmart)
6lbs onions 1.78 (aldi)
5# salad mix 2.50 (aldi)
3 dozen eggs .99/dozen. @ walgreens
2 packs turkey bacon .99/walgreens
10# potatoes, 3$ (dollar General market)

4 cucumbers .25 each at aldi
2lbs beans 2$
4lbs rice 3$
4lbs chicken breast 8$
Bbq sauce 1$
Bread 1$
Cheese (2lb) 6$
Sour cream 1$
4lbs ground beef 8$
Flour tortillas 1$/pack


Add whatever after that.
my4kids274
by Ruby Member on Jan. 8, 2014 at 7:09 AM

Is this per week or per month?

Anonymous
by Anonymous 1 - Original Poster on Jan. 8, 2014 at 7:10 AM
Week

Quoting my4kids274:

Is this per week or per month?

KnittinMama
by on Jan. 8, 2014 at 7:13 AM
1 mom liked this
$125 a week just for groceries? You can get whatever you want lol
Anonymous
by Anonymous 1 - Original Poster on Jan. 8, 2014 at 7:15 AM
A husband...a dog...a cat and I'm pregnant with my first. We eat Kean meats vegi and fruits that usually costs between 200-225 so no...not really.

Quoting KnittinMama: $125 a week just for groceries? You can get whatever you want lol
Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)