Inside the Kitchen

Your guide to creating meal magic every day - from cooking to baking to entertaining for any occasion.

Group Home

44 Healthy Foods Under $1

Posted by   + Show Post

44 Healthy Foods Under $1


Forget that 99 cent bag of Fritos or dirty water dog. Stroll smart down the grocery aisle and choose feel-good foods that are great for the body and even better for our budget. Here’s our list of 44 tasty, healthy(!) foods, all for under a buck per serving.

*Prices may vary depending on location and store; we averaged price based on multiple sources.

Protein

1. Oats$0.13 per serving, about $1 per pound (in bulk)
Take a tip from Mr. Ed. Oats are high in fiber, low in fat, and may even help lower cholesterol. What’s not to love? Enjoy a bowl of oatmeal, substitute for flour in cookies, or even use asbreadcrumbs.

2. Eggs$0.19 per egg, about $2 per dozen
When in need for some protein, eggs are quick, delicious, fix. Scramble with veggies for a filling breakfast, add to homemade fried brown rice, or make a frittata!

3. Almonds$0.60 for a 1oz serving (20-25 nuts), about $5 per 8oz bag
Rich in monounsaturated fat and fiber, these super-nuts could reduce the risk of diabetes and decrease body weight. (Sorry, Almond Joys don’t count.) Munch on em during the day, or add to a bowl of cereal or oatmeal for extra healthy fats and protein.

4. Peanuts$0.50 for a 1oz serving (25-30 nuts), about $4 per 8oz bag
Take me out to the ball game on the cheap. Sure, peanut butter might be a dangerfood, but in their natural form, these legumes are a healthy treat. When eating in moderation, peanuts supply a dose of healthy fats and can reduce the risk of heart disease. When add to any chicken and veggie dish, they add a great Asian-inspired flare!

5. Garbanzo beans$0.30 per ½ cup serving, about $1 per can
These little beans pack a serious amount of fiber. Add to a salad, roast them with curry powder, ormake your own hummus.

6. Lentils$0.12 per ½ cup serving, about $1 per pound (dry, in bulk)
With more protein per pound than beeflentils are a filling food rich with antioxidants (and quite tasty, too). Here are seven ways to make lentil soup, along with a killer recipe for vegetarian lentil tacos!

7. Black beans$0.30 cents per ½ cup serving, about $1 per can
These unassuming beans pack a ton of fiber and have a solid amount of calcium, fiber, potassium, and folic acid. Pro-tip: Buy the dry beans for an even better nutritious and money deal — boiling beans at home may preserve more of their cancer-fighting antioxidants. Cook up some black bean soup, or make a healthy black-bean dip.

8. Pinto beans$0.30 cents per ½ cup serving, about $1 per can
The health factor of refried beans at a Mexican restaurant may be questionable, so mash them up at home. These beans are full of protein and fiber and are a delicious addition to any homemade burrito — breakfast, lunch, or dinner!

9. Tofu$0.50 cents per a 4 oz serving, about $2 per pound
High in protein and low in fat, tofu is a delicious source of protein for vegetarians and meat-eaters alike. Plus, soy in moderation may help reduce cholesterol and the risk of breast cancer. Pan fry tofu with veggies in the next stir-fry, or even add the silken variety to a fruit smoothie.

10. Pumpkin Seeds$0.50 per 1oz serving, about $5 per pound.
Move over birds, these seeds are for us humans (and not just on Halloween)! Filled with essential vitamins and minerals, along with protein and iron, sprinkle these in a salad or roast with spices for a healthy, crunchy treat.

11. Chicken Breasts$0.75 per 4 oz serving, about $2.99 per pound
Forgo the McChicken on the dollar menu — fresh chicken breasts are about two quarters and arefilled with protein. Grill ‘em, bake ‘em, or enjoy sliced in a whole-wheat wrap with veggies.

12. Canned Salmon$0.75 per serving, about $1.50 per can
No need to splurge on a salmon filet to enjoy this omega-3 packed seafood. Grab the canned version for some protein power without dishing out the big bucks. Whip up some homemade salmon burgers or chowder with a twist.

13. Canned Tuna$0.75 cents, about $1.50 per can
Not only is tuna fish cheap, but it’s an easy way to get omega-3’s (which could make us brilliant). Mix with Greek yogurt and chopped veggies for a healthier tuna salad.

14. Whey Protein$0.75 cents per scoop, about $40 per 3 lb container
Need an extra dose of protein? Add whey protein to a smoothie, bowl of oatmeal, or sneak it into the next batch of brownies.

http://greatist.com/health/44-healthy-foods-under-1-dollar-031412/


Proud Navy Wife since 1/10/06; toddler girl Mother to McKenna since 12/11/08,  toddler girl McKaela since 5/27/10 & baby girl Maisie since 8/15/11.

 Due in September? Join us in September 2011 Babies!

by on Jan. 5, 2013 at 12:07 AM
Replies (21-23):
othermom
by Danelle on Feb. 12, 2013 at 11:13 AM

Very interesting

ethans_momma06
by on Feb. 13, 2013 at 3:32 PM

Awesome list!

brownhoney21
by Bronze Member on Apr. 15, 2013 at 7:29 PM

 Thanks for the info.

Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

Advertisement Advertisement