Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

The Cafe The Cafe

How Much Is Milk

Posted by on Mar. 20, 2014 at 5:34 PM
  • 96 Replies
How much is milk where you live? Our's in up to $4.10 a gallon for 2% and that was the Wal-mart brand, I saw one at $4.68 name brand. I didn't look at vitamin D for ds but I knew the little container I buy for when we go to lunch after grocery shopping went up for 97 cents to $1.04.
by on Mar. 20, 2014 at 5:34 PM
Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Replies (1-10):
BostonMomma08
by on Mar. 20, 2014 at 5:37 PM
It's insane how much it has gone up... I went to Shaws, which is a pricy store to begin with and it was $4.09 a gallon for the store brand and I refused to buy it. So on the way home I stopped at Save A Lot, and it was the same price there... We normally buy milk at BJ's and last time we were there it was $2.49 a gallon, but I'm assuming it has gone up there as well...
Posted on CafeMom Mobile
1CrazyCajun
by on Mar. 20, 2014 at 5:39 PM
1 mom liked this

 $5.28. I've told my husband to stop guzzling it like water. Stuff is getting expensive. LOL

newwifenmom
by Member on Mar. 20, 2014 at 5:41 PM
I get a half gallon organic for the guys it costs $3
megz0511
by Member on Mar. 20, 2014 at 5:44 PM
$5.28!? I couldn't imagine! Where are you from? We live in WV but I was in PA grocery shopping. I'm hoping it's cheaper closer to home but I doubt it. I might just start a dairy farm lol.

Quoting 1CrazyCajun:

 $5.28. I've told my husband to stop guzzling it like water. Stuff is getting expensive. LOL

tyfry7496
by on Mar. 20, 2014 at 6:16 PM
Under $3.50 a gallon. I think it might be under $3 a gallon. I don't pay attention because I rarely buy milk.
Anonymous
by Anonymous 1 on Mar. 20, 2014 at 11:27 PM
About 6 to 7 $ depends what store you go to
katemckenzie
by Member on Mar. 20, 2014 at 11:37 PM

I have no idea. I don't usually pay attention to prices of milk, because it's not something I can get a discount on.

AtillaTheHun
by Member on Mar. 20, 2014 at 11:37 PM
1 mom liked this
$2.82 a gallon. I usually buy it when it's on sale for $1.77-1.99.
waytomanykids10
by on Mar. 20, 2014 at 11:54 PM
2 moms liked this

We go out to our barn and get it straight from the goat. I haven't bought milk in years

1CrazyCajun
by on Mar. 21, 2014 at 9:23 AM

 SW Louisiana. Local walmart. A couple weeks ago, it was 4.89. Weird.

Quoting megz0511: $5.28!? I couldn't imagine! Where are you from? We live in WV but I was in PA grocery shopping. I'm hoping it's cheaper closer to home but I doubt it. I might just start a dairy farm lol.
Quoting 1CrazyCajun:

 $5.28. I've told my husband to stop guzzling it like water. Stuff is getting expensive. LOL

 

Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

close Join now to connect to
other members!
Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN