Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

Kitchen Talk for August 17th

Posted by on Aug. 17, 2011 at 6:34 AM
  • 15 Replies

 What is a good price for bananas where you live?

What about other fruit?

by on Aug. 17, 2011 at 6:34 AM
Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Replies (1-10):
TheBabyFactory4
by on Aug. 17, 2011 at 6:41 AM
Um bananas are usually around 59cents a lb a walmart. Other stores are higher, I try to get a lot of my fruit from the produce stand. I try to buy apples when they are .99cents a lb, kiwis around 40cents each, oranges 3 or 4 for $1. Grapefruit 2 for $1. Grapes I've seen as low as 99cents a lb but as high as $3 a lb
Posted on CafeMom Mobile
auroragold
by on Aug. 17, 2011 at 6:45 AM

 IDK - I just buy bananas.

Other stuff I watch for sales...

endurablemist
by on Aug. 17, 2011 at 7:12 AM
I'm not really sure, I want to say 69 cents a pound. I'm not sure on other fruits either, just watch the sales.
Posted on CafeMom Mobile
Chymerra
by Silver Member on Aug. 17, 2011 at 7:27 AM

Depends on where I get them.  At the grocery store, they can be anywhere from $.49-$.69 a pound.  If I get them at BJ's, they are $1.29 for the whole bunch.

The other fruit, I only pay attention if there is a sale.

natesmom1228
by on Aug. 17, 2011 at 7:56 AM

Bananas are $0.29 per pound at Save A Lot. I can buy a 5 pound bag of apples for $2.49 at Wegmans.

MommyWeston
by on Aug. 17, 2011 at 8:17 AM

I'm not sure, I haven't been to the store in almost 2 weeks.

wakymom
by Ruby Member on Aug. 17, 2011 at 8:41 AM

I think they average about 59 cents a pound here. I don't really pay attention to the price, I just buy them.

 

 

 

 

 

Jess1231
by on Aug. 17, 2011 at 8:46 AM
About 59 cents a pound
Posted on CafeMom Mobile
jaytee
by Jen on Aug. 17, 2011 at 8:52 AM
Bananas-.59 cents a lb

The last time I was at the store I got strawberries for $1.50 lb and blueberries $2.00 a pint. I consider that good!
Posted on CafeMom Mobile
Strega
by on Aug. 17, 2011 at 9:05 AM

39 cents a Pound at Aldi. I love their Produce! All the Fruits & Vegetables are excellent and very reasonably priced. I only get Produce at the Market if I absolutely have to.


wedding website

Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)