Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

Elementary School Kids Elementary School Kids

Average Price of School Supplies in 1st Grade.

Posted by on Jul. 14, 2013 at 8:33 AM
  • 77 Replies

What do you spend? My son's school supplies thus far came to $61.00 and were not even done with the list.


by on Jul. 14, 2013 at 8:33 AM
Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Replies (1-10):
SahmTam
by Tammy on Jul. 14, 2013 at 8:52 AM

 Wow, that's a lot. I don't think our total ever came to more than $20 for 1st grade (just for supplies, not counting shoes and clothes.)

calsmom62
by on Jul. 14, 2013 at 9:02 AM
1 mom liked this
are you counting backpack and lunchbox or just school supplies ?
aarensmommy
by Member on Jul. 14, 2013 at 9:47 AM

we didnt get a list of supply yet, but if it is like kindergarten then it will be less then 10$.

coolmommy2x
by Gold Member on Jul. 14, 2013 at 9:49 AM
Wow...last year I spent about $75 for a 2nd and 7th grader. Does that include backpack? Have you been hitting sales?
Posted on CafeMom Mobile
zinniadaisy
by on Jul. 14, 2013 at 9:53 AM

I think we paid about $30 which did not include a backpack or lunchbox that we already had...

steelcrazy
by Emerald Member on Jul. 14, 2013 at 10:20 AM
3 moms liked this

 popcorn

steelcrazy
by Emerald Member on Jul. 14, 2013 at 10:25 AM

 So, would you care to post that list?  I can't imagine what would be on an elementary school list that would cost so much.

Also have you been looking for and shopping the sales or are you paying full price for this stuff?

Are you including shoes, clothing, backpack, and lunchbox in this total?

Shaquanna
by on Jul. 14, 2013 at 10:26 AM

I live in Rochester NY and Walmart always start there school suppy sales in July and you can get most of the items for about 17 cents - 25 cents.

ddhb2007
by Bronze Member on Jul. 14, 2013 at 10:31 AM
Our school's PTO buys all of the school supplies (crayons, paints, pens, pencils, paper, etc.) in bulk. First grade is $21.
mjande4
by Platinum Member on Jul. 14, 2013 at 11:09 AM
2 moms liked this

You beat me today!  I will get the drinks.


Quoting steelcrazy:

 popcorn



Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

close Join now to connect to
other members!
Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN