Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

$454

Posted by on Mar. 2, 2011 at 10:14 PM
  • 34 Replies
That's what I just spent at the grocery store. I filled up the freezer with plenty of meat and I saved $105 with coupons and such. I don't think I'll have to really go to the store for another 3 weeks except for milk and bread. What do you spend on a typical grocery trip?
by on Mar. 2, 2011 at 10:14 PM
Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Replies (1-10):
Love_My_Leah
by on Mar. 2, 2011 at 10:15 PM
Usually around $300. That's awesome you saved so much with coupons!
Posted on CafeMom Mobile
krista778
by on Mar. 2, 2011 at 10:17 PM

About $100 which lasts about 2 weeks. I shop at Walmart where I get more for my money

Mandymb
by on Mar. 2, 2011 at 10:17 PM

 I went today and only spend $126. I only go every two weeks.

teaching_mama
by on Mar. 2, 2011 at 10:18 PM

I spend about $75 which will last me a few weeks other than going back for milk and some fresh fruit in between. But I am only buying for myself and a 3 year old so it doesn't take much!

WifeNaMommyOF4
by on Mar. 2, 2011 at 10:19 PM
We spend about $200 on things for the pantry and meats for the freezer a month then another $150 or so throughout the month for milk, bread, eggs and fresh produce.
Posted on CafeMom Mobile
Sirenabella
by on Mar. 2, 2011 at 10:21 PM

Around $100 - 150 for 2 weeks to a month. 

Kodysmommy928
by on Mar. 2, 2011 at 10:23 PM
Quoting krista778:

About $100 which lasts about 2 weeks. I shop at Walmart where I get more for my money



That's awesome! How many people are you feeding? My MIL and BIL are visiting for the next 2 weeks so we are feeding 4 adults and 2 children right now. I wish I could get away with spending that!
Kodysmommy928
by on Mar. 2, 2011 at 10:25 PM
Holy cow! You ladies are thrifty! Produce and dairy are my downfalls, we buy mostly organic.
3earthangels
by on Mar. 2, 2011 at 10:25 PM
About $100 a week, including all household items, cat food, and litter. Just me and 3 kids.
Posted on CafeMom Mobile
krista778
by on Mar. 2, 2011 at 10:26 PM

Two adults and a child, and one of the adults (SO lol) eats like a pig. Usually has 2nds and sometimes 3rds.

Quoting Kodysmommy928:

Quoting krista778:

About $100 which lasts about 2 weeks. I shop at Walmart where I get more for my money



That's awesome! How many people are you feeding? My MIL and BIL are visiting for the next 2 weeks so we are feeding 4 adults and 2 children right now. I wish I could get away with spending that!


Add your quick reply below:
You must be a member to reply to this post.
Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)